İran, ABD'nin çekilmesini istiyor

  • Giriş : 28.11.2006 / 00:00:00

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani, dördüncü kez ziyaret ettiği İran'dan Irak'taki istikrarsızlığı ve güvensizliği durdurmak için yardım isterken, Tahran ise "ABD'nin çekilmesi" şartını öne sürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'daki temasları çerçevesinde dün İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad ile görüşen Talabani, bugün İran'ın ruhani lideri Ayetullah Ali Hamaney ile bir araya geldi. Hamaney, Talabani ile yaptığı görüşmede Irak'ta yarattığı kargaşadan dolayı ABD'yi suçlarken, şiddeti durdurmanın en iyi çözüm yolunun ABD'nin Irak'taki askerlerini çekmesi olduğunu söyledi. Hamaney, Talabani ile yaptığı görüşmede "Irak'taki istikrarsızlığı çözmenin en iyi yolunun işgalcilerin Irak'tan çekilmesi ve ülkenin güvenliğinin Irak hükümetine devredilmesi olduğunu" ifade etti.

İran'ın, Irak'ta barışın sağlanmasını "dinî ve insanî bir yükümlülük olarak gördüğünü aktaran Hamaney, "Eğer Irak isterse İran bu ülkede güvenliğin ve istikrarın sağlanması için hiçbir çabayı boşa harcamayacaktır" dedi. Hamaney, "Hâlihazırda Irak'ta olanlardan ABD'nin politikaları sorumludur" diye konuştu.

Irak'ın güvenliğine zarar verenlerin Sünnilerle Şiiler arasındaki bir mezhep çatışmasının ardına saklandıklarını savunan İran dini lideri, ancak gerçekte iki grubun yüzlerce yıl barış içinde bir arada yaşadıklarını vurguladı. "Irak'taki şiddet olaylarının arkasında Saddam Hüseyin benzeri bir diktatörü göreve getirmek isteyenler var ancak başarılı olamayacaklar" diyen Hamaney, bu konuda Washington'a da "ABD Irak'ta başarılı olmayacak ve bu ülkede teröristlerin güçlenmesi, Amerika ve müttefikleri için çok tehlikeli" uyarısı yaptı.

Irak Devlet Başkanı Celal Talabani de görüşmede yaptığı açıklamada, iki ülke ilişkilerini ilerlemesinin tüm bölge yararına olacağını vurguladı ve ülkesinde güvensizlik isteyenlerin demokratik bir Irak istemediklerini söyledi. Talabani, Irak'ın güvenlik dosyasının şu an Irak hükümetinin elinde olmadığını ve eğer Irak'ın güvenliğinin hükümete bırakılırsa o zaman Irak halkının güçlerini seferber ederek, ülkede güvenliği tam olarak sağlayabileceklerini ifade etti. Talabani, Irak devlet ve milletini verilen destekten dolayı İran halkı ve hükümetine teşekkür etti.

İran'a dün gelen Irak'ın Kürt asıllı Devlet Başkanı Celal Talabani, görüşmelerinde ağırlıkla ülkede devam eden şiddetin durdurulması konusuna yoğunlaştı. Talabani'nin İran temasları, ABD Başkanı George W. Bush'un Ürdün'de Irak Başbakanı Nuri El Maliki ile bir araya gelmesinden bir gün öncesine denk geldi. Talabani, görüşmelerinde ülkesini İran'a ihtiyacı olduğu konusu üzerinde durdu.

Celal Talabani İran'daki temasları sırasında dün de Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'la bir araya gelmişti. Ahmedinejad görüşmede hükümetinin Irak'ta barış için, gereken her şeyi yapmaya hazır olduğunu söylemişti.

Talabani, Ahmedinejad ile görüşmesinde İran'ın, Irak'ta terörle savaş, güvenliğin ve istikrarın tesisi konularında kapsamlı yardımını istediklerini aktarırken, İran Cumhurbaşkanı ise buna cevaben, "ellerinden gelen her şeyi yapmaya hazır olduklarını" kaydetti.

İngiltere ve Amerika Birleşik Devletleri, İran'ı Irak'ta istikrar çabalarını baltalamaya çalışmakla suçluyor. Tahran Yönetimi ise bu suçlamaları reddediyor ve istikrarlı bir Irak'ın İran'ın çıkarına olduğunu vurguluyor. Birçok kesim ABD yönetimine Irak'ta çözüm için İran ile ilişki kurması yönünde baskı uygularken, Tahran bunun için ABD'nin Irak'tan çekilmesini şart koşuyor. ABD Başkanı George Bush da son olarak bugün yaptığı açıklamada İran ile masaya oturmak için Tahran'ın uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurması gerektiğini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious