İran, ABD'ye rest çekti

  • Giriş : 01.05.2007 / 00:00:00

İran hükümet sözcüsü ve Adalet Bakanı Gulam Hüseyin İlham, ABD ile "şeytani tutumunu" değiştirinceye kadar ikili ilişki kurmayacaklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İlham, Meşhed’de üniversite öğrencilerine yaptığı konuşmada, ABD’nin Irak’ta güvenliğin sağlanması için kendilerine ihtiyacı olduğunu, bu yüzden de görüşmek istediğini iddia etti.
"Şu anda ABD, güçlü bir İran’la karşı karşıya olduğunu iyi biliyor" diyen İlham, şunları söyledi:
"Çünkü İran, nükleer teknolojiyi elde etmiştir ve bu yöndeki faaliyetlerine de devam ediyor. Bunun için ABD’li yetkililer, bizimle müzakere etmek istiyor.
Şeytani tavrını değiştirinceye kadar ABD ile müzakere etmeyecek ve ikili ilişki kurmayacağız. Ancak tutumlarını düzeltirlerse ABD ile müzakere etmek ve ilişki kurmak da mümkündür. Çünkü ABD, bize karşı tutumunu değiştirdikten sonra artık şeytani ve terörist bir devlet olmayacak. Böyle bir tutum değişikliği olursa İran’ın, İsrail hariç, bütün ülkelerle ilişki kurma siyaseti gerçekleşebilir." Mısır’ın Şarm El Şeyh beldesindeki genişletilmiş Irak toplantısına da değinen İlham, toplantıya katılma hedeflerinin Irak’ta güvenliğin sağlanmasına katkıda bulunmak ve işgalcilerin bu ülkeden çekilmesini sağlamak olduğunu kaydetti.
Irak’ın milli çıkarları ve güvenliğinin kendileri için çok önemli olduğunu belirten İlham, "İşgalcilerin olmadığı bir Irak, bizim için daha güvenlidir" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious