İran, Almanya'dan PJAK açıklaması istedi

  • Giriş : 11.09.2007 / 14:17:00

İran yönetimi, son zamanlarda ülkenin batısında eylemlerini artıran terör örgütü PJAK konusunda Almanya’dan açıklama istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, bugün, Tahran Ticaret Odası’nda katıldığı bir toplantıdan sonra, terör örgütü PJAK’la ilgili bir soru üzerine, son günlerde eylemlerini artıran örgütün elebaşısının Almanya’da bir televizyon kanalında konuştuğunu belirtti ve bu konuda Alman hükümetinden açıklama istediklerini bildirdi.
Mutteki, "Alman hükümeti, terör örgütü üyelerinin bu ülkede bulunması konusunda bize yanıt vermeli" dedi.
İran’ın, Irak’ın kuzeyindeki bazı hedefleri bombaladığı iddialarının hatırlatılması üzerine de Mutteki, "Sınırlarımızdaki terör eylemlerinin durdurulması çok doğal. Irak sınırlarından veya başka bölgelerden terör gruplarının İran’a girişlerini engellemek için gerekli önlemleri aldık" diye konuştu.
Mutteki, "bazı unsurların" Irak ile iyi ilişkilerini zedelemek için çabaladığını da belirtti.
Terör örgütü PKK’nın İran’daki kolu PJAK’ın elebaşısı Abdurrahman Hacı Ahmedi, yıllardır Almanya’da yaşıyor. Hacı Ahmedi’nin Alman vatandaşı olduğu belirtiliyor.
İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani de geçen hafta ilk kez terör örgütü PJAK’ın adını telaffuz etmiş ve ABD’yi bölgedeki çıkarları için bu örgüte destek vermekle suçlamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious