İran, AP ve G8 ülkelerini kınadı

İran, AP ve G8 ülkelerini kınadı.11997
  • Giriş : 27.06.2009 / 16:33:00

İran, cumhurbaşkanı seçimi ve sonrası gelişmelere ilişkin açıklamalarından dolayı Avrupa Parlamentosu (AP) ve G8 ülkelerini kınadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik


Dışişleri Bakanlığı, G8 ülkelerinin dışişleri bakanlarının İtalya'daki toplantısında İran'ı eleştiren açıklamalarını ''bağımsız bir ülkenin içişlerine karışma'' olarak değerlendirdi.

Açıklamada, ''İran'da son 30 yılda 30 kadar seçim yapıldığı hatırlatılarak, adil ve demokratik bir ortamda yapılan seçimlerin, demokrasi iddiasındaki Batı toplumlarında görülmediği'' belirtildi.

''G8 ülkelerinden beklenen, çok ve ciddi kendi sorunları ile uluslararası meselelere eğilmekti'' denilen açıklamada, müdahaleci politikaların kabul edilemeyeceği kaydedildi.

Açıklamada AP Başkanı Hans-Georg Pöttering'in seçim ve sonraki süreçteki gelişmelere ilişkin ifadeleri de sert bir dille eleştirildi.

''AP'nin aceleye getirilen sorumsuz ve müdahaleci tutumunu kınıyoruz'' ifadesinin kullanıldığı açıklamada, ''Hiç kimseye İran'ın içişlerine karışma hakkı verilmeyeceği'' belirtildi.

Açıklamada şu görüşlere yer verildi: ''İnsan hakları ihlali, temel özgürlükler ve bireysel haklar konusunda gerçekten hassas iseler, siyonist rejimin vahşice saldırıları karısında inleyen Gazze halkının yanında yer alır, bu konuda seslerini çıkarırlardı''

İran'ın içişlerine karışılmaması çağrısının yinelendiği açıklamada, ''İlgili tüm uluslararası kurum ve kuruluşları, ortak insani değerlerin korunması ve halklar arasında karşılıklı saygı esasına dayalı ilişkilerin geliştirilmesi için işbirliğine davet ediyoruz'' ifadelerine yer verildi.

Tahran yönetimi, seçimlere ilişkin açıklamalarından dolayı ABD ve Avrupa ülkelerine tepkisini dile getirmiş, ''bağımsız bir ülkenin içişlerine karışmanın uluslararası hukuka aykırı olduğunu'' bildirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*