İran, Basra Körfezi'nde tatbikatlara başladı

İran, Basra Körfezi'nde tatbikatlara başladı.9871
  • Giriş : 02.11.2006 / 00:00:00

İran Devrim Muhafızları, 10 gün sürecek ve daha çok savunma gücünün deneneceği askerî tatbikatına Basra Körfezi’nde başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Haberde füzelere parça tesirli başlıklar takılabildiği kaydedilirken, tatbikatta ayrıca, "Skad-B", "Zülfikar-73", "Fatih-110", "Z-3" ve "Zilzal" füzelerinin de başarıyla denendiği kaydedildi

Televizyona açıklama yapan Devrim Muhafızları Komutanı Yahya Rahim Safavi, tatbikata kara, hava ve deniz birlikleri ile birlikte denizaltıların da katıldığını kaydetti. Şahab 3 füzelerinin 2 bin kilometre kadar menzile sahip olduğu sanılıyor. Bu füzeyle İran, İsrail’i ve Körfez’deki bazı ABD üslerini vurabiliyor.

İran Devrim Muhafızlarının, düzenli İran ordusundan ayrı bir kumanda yapısı bulunuyor. Devrim Muhafızları, Nisan ayında da "En Büyük Peygamber 1" isimli geniş bir askerî tatbikat düzenlenmiş ve çok sayıda uzun menzilli füzenin denendiği bildirilmişti.

Körfez bölgesinde ABD öncülüğünde 25 ülkenin katılımıyla başlatılan deniz tatbikatlarının ardından başlayan "Büyük Peygamber 2" tatbikatında askerlerin, silah ticareti ve kitle imha silahlarına karşı eğitilmesi de öngörülüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious