İran, BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmemeli

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac, İran'ın müzakereler süresince BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmemesi gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Europa-1 radyosuna konuşan Chirac, "Dialog olmadan çözüm olmaz." dedi. Chirac, İran'ın müzakere masasına oturduktan sonra Tahran'ın tartışmalı nükleer programını durdurması için BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmekle tehdit edilmemesini istedi. Kötümser olmadığını ifade eden Chirac, "İran büyük bir ülke, eski bir medeniyet. Görüşmelerle çözüm bulabiliriz." dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı Chirac, "İran ve 6 ülke bir araya gelerek bir ajanda yaparak görüşmelere başlamalı." dedi. BM Güvenlik Konseyi'nin daimi 5 üyesi ve Almanya, İran'ın nükleer programını durdurması için görüşmeler bulunuyor. Chirac, "Görüşmeler süresince İran, BM Güvenlik Konseyi'ne sevk edilmekle tehdit edilmemeli. Buna karşılık olarak Tahran, nükleer programını askıya almalı." dedi.

Batılı ülkeler Tahran'ın nükleer programı ile atom bombası elde etmeye çalıştığından şüpheleniyor. Ancak İran programının elektrik üretmek olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious