İran, büyükelçi çalışanını serbest bıraktı

İran, büyükelçi çalışanını serbest bıraktı.11295
  • Giriş : 06.07.2009 / 13:53:00

İran'ın başkenti Tahran'da cumhurbaşkanı seçiminin ardından meydana gelen olaylardan sonra gözaltına alınan büyükelçilik görevlilerinden birinin daha serbest bırakıldığı açıklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran makamları tarafından, "ülkedeki kargaşa ortamına katkıda bulundukları" suçlamasıyla gözaltına alınan 9 görevliden birinin bugün serbest bırakılmasının ardından, gözaltı durumu süren görevli sayısı bire indi.

İran'ın sokaklardaki kargaşayı tetiklemekle suçladığı büyükelçilik görevlilerini sürecin başından bu yana savunan ve bu kişilerin "yanlış hiçbir şey yapmadığını" kaydeden İngiltere Dışişleri Bakanlığı sözcüsü, "Bütün çalışanlarımızın mümkün olan en kısa sürede serbest kalması hala bizim için ilk önceliktir" dedi.

Sözcü, İran makamlarıyla ve uluslararası ortaklarıyla sorunun çözümü konusundaki yoğun görüşmelerin sürdürüldüğünü de kaydetti.

AB ülkeleri, geçen cuma günü başkentlerindeki İran büyükelçilerini çağırarak protestolarını iletmiş ve görevlilerin serbest bırakılmaması halinde ortak adım atılacağı uyarısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*