İran, Çin'de nabız yokluyor

  • Giriş : 01.03.2007 / 00:00:00

Nükleer çalışmalarından doğan sorun çerçevesinde destek arayan Tahran, Rusya’dan sonra Pekin’de nabız yokluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran’ın Pekin Büyükelçiliği sözcüsü Mahmud Rezvani, Dışişleri Bakan Yardımcısı Abbas Arakçı’nın, temaslarda bulunmak üzere Pekin’e geldiğini söyledi.

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Kin Gang, ülkesinin, sorunun, diplomatik müzakereler çerçevesinde çözülmesi gerektiği yönündeki görüşünü tekrarladı ve İran’dan da uluslararası yükümlülüklerine uymasını istedi.

BM Güvenlik Konseyi’nin daimi üyeleri ABD, Rusya, Çin, İngiltere ve Fransa ile Almanya’nın, konuyu görüşmek üzere pazartesi günü Londra’da bir araya gelmeleri bekleniyor.

Rusya ve Çin, Tahran’a yönelik yeni yaptırımlara, diğer üyelere nazaran soğuk bakıyor.

Fransa Dışişleri Bakanı Philippe Douste-Blazy, ülkesinin, BM Güvenlik Konseyi üyeleri arasında ortak bir zemin oluşturulması için çaba sarf ettiğini söylemişti.

Nükleer enerjiyi, elektrik üretiminde kullanma arzusunda olduğunu iddia eden İran, uranyum zenginleştirme faaliyetlerine son vermesini isteyen Batı ile masaya oturabileceğini açıklamıştı.

İran, dini lider Ayetullah Ali Hamaney’in dış politika danışmanı ve eski Dışişleri Bakanı Ali Ekber Velayeti’yi, Devlet Başkanı Mahmud Ahmedinejad’ın özel temsilcisi olarak daha önce Rusya’ya göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious