'İran, dünya barışı için nükleer hırsından vazgeçmeli!'

  • Giriş : 04.05.2006 / 00:00:00

ABD Başkanı George Bush, "İran'ın dünya barışı için nükleer hırsından vazgeçmesi" gerektiğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD Başkanı Bush, "İran konusuna çok vakit ayırdıklarını" belirterek, "soruna diplomatik çözüm bulunması konusunda müttefiklerine danışmaya devam edeceklerini" ifade etti. İran'a uygulanabilecek yaptırımlarla ilgili bir soruya, "Bu, müttefiklerin özel görüşmesi gereken bir konu" yanıtını veren Bush, ''İran, geri adım atmayacağımızı bilmeli ve dünya barışı adına nükleer ihtirasından vazgeçmeli" şeklinde konuştu.

Alman Başbakan Merkel de "İran'a karşı diplomatik sürecin başarılı olması için, bu yöntemin adım adım izlenmesi gerektiğini" belirtti. İki lider de İran'ı nükleer programından vazgeçirmeyi amaçlayan uluslararası toplumun, birlik içinde davranması gerektiğini vurguladı. İran'ın hiçbir koşulda nükleer silah sahibi olmaması gerektiğini dile getiren Merkel, Almanya ve ABD'nin bu konuda tam bir görüş birliği içinde olduğunu belirtti.

Bu yıl içinde ikinci kez ABD'ye gelen Merkel, bugün de New York'a giderek iş çevreleri ile bir toplantı yapacak. Gece tekrar Washington'a dönecek olan Merkel, "Amerikan-Yahudi Komistesi" (AJC)'nin 100. kuruluş yıldönümü galasına katılacak. Merkel, AJC'de konuşan ilk Alman Başbakanı olacak. Bush ve BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın da kendisine eşlik edeceği Merkel'in konuşmasında İran konusunda ve İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinejad'ın İsrail ile ilgili sözleri hakkında değerlendirmeler yapması bekleniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious