İran, iki nükleer santral için ihale açtı

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

Nükleer programından dolayı Batı'nın baskısı altında olan ve ilk nükleer santrali henüz tam olarak bitmemiş olan İran, iki yeni santral için daha ihale açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Nükleer Enerji Üretimi Yöneticisi Ahmed Fayaz Bahşi, "İran 1,000 ve 1,600 megavat arasında kapasiteye sahip iki nükleer istasyonunun inşası için iki yatırım başlattı" dedi. Bahşi, "Enerji hem yerel hem de yabancı üretim yoluyla üretilecek. 20 yıllık bir ekonomi planı çerçevesinde iki nükleer santral daha inşa etmek istiyoruz" diye konuştu.

İki nükleer istasyonun da ülkenin güneyinde inşa edilmesinin planlandığı belirtildi. Rusya tarafından hâlâ inşası devam eden Buşehr nükleer istasyonu da ülkenin güneyinde bulunuyor. Bu istasyonun inşasının bu yıl bitmesi öngörülüyordu. Ancak yaşanan bazı gecikmelerden dolayı istasyonun inşası henüz bitirilemedi.

Tahran'da gazetecilere açıklamalarda bulunan Ahmed Fayaz Bahşi, ihale ilanlarının iki gün içinde gazetelerde yer alacağını belirtti. Bahşi, ihalelere başvuru için son tarih olarak ise 8 Ağustos'un belirlendiğini kaydetti.

"Hali hazırda Rusya ve bazı Avrupa şirketleri ile görüşmelerimiz sürüyor." diyen Bahşi, istasyonların yapımının 9 ila 11 yıl arasında tamamlanmasını planladıklarını kaydetti. İranlı yetkili, iki istasyonun maliyetinin ise 1,4 - 1,7 milyar dolar arasında olmasını hedeflediklerini ifade etti.

İki nükleer istasyon için ihale açılmasının, İran'ın nükleer planlarından vazgeçmeyeceğini göstermesi açısından önemli olduğu belirtiliyor. Halihazırda Birleşmiş Milletler, nükleer planlarından dolayı İran'a yaptırım kararı almış durumda.

Başta ABD olmak üzere Batılı ülkeler, İran'dan nükleer bomba yapımına da olanak tanıyan uranyum zenginleştirme çalışmalarını durdurmasını istiyor. İran ise çalışmalarının tamamen barışçıl ve sivil enerji üretmeye yönelik olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious