İran, insansız keşif uçağı imal etti!

İran, insansız keşif uçağı imal etti!.6895
  • Giriş : 18.02.2009 / 18:29:00

İran, insansız bir keşif uçağı imal etti. Uçağın menzilinin 600 mil olduğu bildirildi. Bu, İran'ın en büyük düşmanı İsrail'e ulaşacak mesafedir.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İnsansız uçak geliştirdiklerini açıklayan Savunma Bakan Yardımcısı Ahmed Vahidi, şimdilik daha fazla açıklama yapmayacaklarını söyledi. Vahidi, devlete ait İran gazetesi ve yarı resmi Fars haber ajansında yayımlanan açıklamasında bunun "önemli bir başarı" olduğunu ifade etti.

İran, insansız bir uçak imal ettiğini 2 sene önce açıklamıştı. Vahidi'nin beyanıyla ilk kez uçağın menzili telaffuz edilmiş oldu.

2007'de İran Devrim Muhafızları'nın o zamanki komutanı General Yahya Rahim Safavi, fotoğraf çekecek ve düşman mevzileri hakkında bilgi toplayacak insansız bir uçak geliştirdiklerini bildirmişti. İran şimdi taarruz özelliği de olan uçaklar geliştirmeye çalışıyor.

Hava Kuvvetleri komutanı General Hasan Şah Safi, aralık ayında, İranlı uzmanların radara yakalanmayan uçak geliştirdiklerini, ordunun uçağın bir prototipini imal etmek için çalıştığını bildirmişti.

1980-1988 Irak savaşı sırasında ABD tarafından silah ambargosuna maruz kalan İran, 1992'den beri kendi silahlarını kendisi üretecek bir program başlattı. İran, savaş uçakları, füzeler, tanklar ve zırhlı araçlarını kendisi üretiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*