İran, Irak'ı uyardı

  • Giriş : 08.04.2007 / 00:00:00

İran, 5 İran'lının serbest bırakılması konusunda uyardı

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Yarı resmi Fars Haber Ajansı'nın bildirdiğine göre, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, hükümet olarak 5 “diplomatın” ABD güçlerince tutuklanması konusunu ciddiyetle izlediklerini söyledi.

2 gün önce Irak Dışişleri Bakanı Hoşyar Zebari ve diğer yetkililere durumu bir yazıyla yeniden ilettiğini ifade eden Mutteki, “Eğer çabaları sonuç vermez ve bu durum sürerse, Irak'a yardım için atacağımız adımlar konusunda sorunlar yaşanabileceğini vurguladım” dedi.

Irak yönetimini 5 İranlı konusunda uyaran Mutteki, tutuklu bulunan 5 İranlı'nın serbest bırakılmamasının ikili ilişkilere zarar vereceğini de dile getirdi.

“Olaya tepkisiz kalışı ve gönderdikleri yazıya yanıt verilmemesi” nedeniyle BM Güvenlik Konseyi'ni de eleştiren Mutteki, konseyin, 5 İranlı ”diplomat” konusunda gerekli tepkiyi göstermekten ısrarla kaçındığını kaydetti.

ABD güçleri, 11 Ocak günü Irak'ın kuzeyindeki Erbil kentinde bulunan İran bürosunu basarak, 5 çalışanı tutuklamıştı. İran, tutuklananların “diplomat”, ABD ise “Devrim Muhafızı” olduğunu savunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious