İran, Kandil Dağı'nı bombaladı

  • Giriş : 01.05.2006 / 00:00:00

İran Devleti'nin terör örgütü PKK'ya yönelik başlattığı geniş çaplı operasyon devam ederken, bugün sabaha karşı İran Ordusu Kandil Dağı'nı bombaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Haberde, "Bu gece saat 03.00'ten itibaren bu sabah saat 05.00'e kadar gerilla alanları bombandı. Bombalar Güney Kürdistan'ın (Kuzey Irak) 5 km. içlerindeki Kandil'in merkezine düştü. İran ordusu Kandil'de gerilla (PKK'lı terörist) kamplarının bulunduğu alanlar dışında, Güney Kürdistan köylerini de bombaladı." ifadeleri kullanıldı.

Gece boyunca süren saldırı sonucunda bombaların düştüğü köylerde maddi hasar meydana geldiği belirtilirken, can kaybı olmadığı ifade edildi. İran'ın Kandil Dağı'na yaptığı bombalı saldırının devam ettiği bildirildi.

Türk özel birliklerinin terör örgütü PKK ile mücadele kapsamında sınırötesi 'sıcak takip' operasyonu gerçekleştirdiği iddiaları üzerine Ankara'ya 'nota' veren Irak yönetimi, dünde İran güçlerinin, Irak'ın kuzey sınırından 5 km içeri girerek Erbil ve Hac Umran bölgelerindeki bazı PKK hedeflerini bombaladığını iddia etmişti.

İran İçişleri Bakanı Mustafa Pür Muhammedi, İran'ın ve Türkiye'nin ortak çıkarları bulunduğunu belirterek İran'ın sınır bölgesinden Türkiye'yi hedef alan saldırıları önlemek için ellerinden gelen her şeyi yaptığını söyledi.

Türk Büyükelçisi Gürcan Türkoğlu da, 2 ülke arasındaki işbirliği düzeyinden duyulan memnuniyeti dile getirdi.

Türk hükümetinin İran'a yönelik bir güç gösterisi yapmak üzere Irak sınırına asker yığınağını yaptığı iddialarını reddeden Türkoğlu, sözkonusu kuvvetlerin Türkiye ve İran'a yönelik olası bir tehdide karşı koymak için konuşlandırıldığını belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious