İran, Kapıköy Sınır Kapısını açıyor

İran, Kapıköy Sınır Kapısını açıyor.12688
  • Giriş : 13.10.2008 / 14:16:00

İran'ın Urmiye kentinde Türkiye ile İran heyetleri arasında yapılan Ticari Ortak Komite 5. Dönem Toplantısı, imzalanan protokolle sona erdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Türk tarafına Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel, İran tarafına ise Batı Azerbaycan Eyalet Valisi Rahim Kurbani'nin başkanlık yaptığı Urmiye Ticaret ve Sanayi Odası'ndaki toplantı, protokol imza töreni ile tamamlandı. Karşılıklı imzalanan protokol gereği, Türkiye tarafındaki kısmı biten Kapıköy Sınır Kapısı yolunun İran tarafındaki kısmı birkaç ay içinde bitirilip kullanıma açılacak. Antlaşmanın bir diğer maddesine göre İran vagonlarının Van Gölü üzerindeki geçişlerinde yaşanan beklemeler, 2 adet 400 araç kapasiteli feribot ilave etmek sureti ile giderilecek. Sınır ticareti kapsamında Türkiye; yüzde 30 tarımsal, yüzde 70 sanayi mamulleri olmak üzere 100 milyon dolarlık malı İran'dan sıfır gümrükle ithal edecek. İran'da aynı şekilde yaklaşık aynı miktarda malı Türkiye'den ithal edecek. Protokolde yer alan bir diğer maddeye göre, Ağrı'nın Sarısu ve Hakkari'nin Esendere kapıları uluslararası modern birer gümrük kapısı haline geliştirilecek. Türkiye-İran sınırında yeni pazarların kurulması, iki ülke standart enstitülerinin işbirliği, antlaşmanın diğer bölümünü oluşturdu.

Hazırlanan protokolün Dış Ticaret Müsteşar Yardımcısı Ülker Güzel ile Batı Azerbaycan Eyalet Valisi Rahim Kurbani tarafından imzalandığı törene, Türkiye tarafından Milletvekilleri Hasan Özdemir, Kayhan Türkmenoğlu, Akif Ekici, Tahran Ticari Ataşesi Faruk Kural, Anlaşmalar Genel Müdürü Şevket İlgaç, Türk-İran İş Konseyi Başkanı Ali Osman Ulusoy, Ağrı, Iğdır ve Van valileri, İran tarafından ise İran Ticaret Bakanlığı Asya ve Okyanus Ticaret Genel Müdürü Perviz Rezayi, İran Ankara Ticari Ataşesi Muhammet Kazım Meleki, Urumiye Ticaret -Sanayi ve Maden Odası Başkanı İntizarei katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*