İran, karadan denize füze denedi

  • Giriş : 23.08.2006 / 00:00:00

İran ordusunun ”Zülfikar Darbesi” adlı geniş çaplı tatbikatın beşinci gününde, karadan denize atılan yeni bir füze denediği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran silahlı kuvvetleri genel komutanı Tuğgeneral Abdurrahim Musevi, devlet televizyonuna yaptığı açıklamada, tatbikatın beşinci aşamasının ülkenin güneydoğusu ve Umman Denizi kıyısındaki Çabahar kentinde gerçekleştirildiğini söyledi.

“Bu tatbikat diğerlerinden çok farklı” diyen Musevi, önceki tatbikatların sadece bir noktada yapıldığına, yeni tatbikatınsa 16 noktada gerçekleştirildiğine dikkat çekti.

Tatbikat boyunca, uçak, helikopter ve tanklara karşı çeşitli silahlar denediklerini ifade eden Musevi, bugün de karadan denize atılan yeni bir füzeyi denediklerini bildirdi. Musevi, füzenin özelliklerine ilişkin bilgi vermedi.
Çelik yeleği delen kurşun ürettiklerini ve bu kurşunları da tatbikatta denediklerini belirten Musevi, tatbikatın gelecek aşamalarında torpido ve çeşitli füzeleri deneyeceklerini de kaydetti.

Tatbikata gönüllü milis teşkilatı (Besic) üyelerinin de katıldığını ifade eden Tuğgeneral Musevi, “İran, olası bütün düşman saldırılarına karşı hazırdır. Ordumuz da ülkemizi savunacak güce sahiptir” dedi.

Musevi, tatbikatın ne kadar daha süreceğinin henüz belli olmadığını da belirtti.

Silahlı kuvvetler ve Devrim Muhafızları olmak üzere iki ayrı ordunun bulunduğu İran'da, bütün askeri gücün komutanlığını dini lider Ayetullah Ali Hamaney yapıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious