İran, kestiği doğalgazı ne zaman vermeye başlayacak?

  • Giriş : 27.01.2008 / 05:20:00
  • Güncelleme : 27.01.2008 / 00:45:15

İran'ın halihazırda kesik bulunan doğalgaz akışını gelecek hafta içinde başlatmasını beklediğini söyleyen Enerji Bakanı Hilmi Güler, İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Muttaki'den net bir tarih alamadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Muttaki ve Güler'in Dünya Ekonomik Forumu'nun düzenlendiği İsviçre'nin Davos Kenti'nde bir araya geldiği bildirildi. İran Dışişleri Bakanlığı Basın Dairesi, ikilinin görüşmede iki ülke arasındaki ekonomik ilişkiler, ticaretin geliştirilmesi, daha önce gaz ve petrol sektörlerinde imzalanan anlaşmaların uygulanması konularını ele aldığını duyurdu.

Görüşmede, İran'ın havaların aşırı soğuması ve iç tüketimin artması nedeniyle bu ay başında Türkiye'ye gaz akışını kesmesinin de görüşüldüğü bildirildi. Edinilen bilgiye göre, İran Dışişleri Bakanı Muttaki Güler'e, 3 haftaya yaklaşan kesintinin sona erdirileceğini ve Türkiye'ye yeniden gaz verilmesine başlanacağını söylese de, net bir tarih belirtmekten kaçındı.

Muttaki'nin "Hava koşullarının düzelmesi halinde, ülkesinin doğalgaz ihracatına yeniden başlayacağını" söylediği belirtildi. İran, 2001 yılından bu yana Tebriz Şehri'nden geçen boru hattından Türkiye'ye doğal gaz akışı sağlıyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious