İran, Kongo'dan uranyum aldı

  • Giriş : 15.04.2007 / 00:00:00

İstanbul’da aniden ortadan kaybolan eski İran Savunma Bakan Yardımcısı Ali Rıza Askari’nin, "Tahran’ın elinde atom bombası üretmeye yetecek miktarda uranyum" bulunduğunu söylemiş.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bir toplantıya katıldığı Şam’dan İstanbul’a geçtikten sonra Aralık başında kaybolan Ali Rıza Askari’nin, Batılı istihbarat kurumlarının elinde bulunduğuna ve sorgulandığına inanılıyor.

Çeşitli iddialara göre, General Askari, İran’ın, Kongo’dan uranyum aldığını ifade etti. Buna göre, uranyum öncelikle Kisangen’den Sudan’ın kuzeyine, oradan da, İran’daki "uranyum zenginleştirmesi" faaliyetlerinin gerçekleştirildiği Natanz’a götürüldü.

Askari’nin, Tahran’ın, dünya uranyum kaynaklarının yüzde 8’ine sahip olan Kongo’nun yanı sıra, Somali, Namibya ve Kazakistan ile de yakından ilgilendiğini ve bu ülkelere ajanlarını yolladığını anlattığı iddia edildi. General Askari, "İran’ın elinde atom bombası için yeterli uranyum var" dedi.


Irak savaşı öncesinde de ABD, Bağdat’ın silah yapımı için Nijer’den nükleer madde almaya çalıştığını öne sürmüş, bu iddianın asılsız olmasının anlaşılmasına rağmen Washington bunu savaş bahanesi yapmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious