İran, Kuzey Kore'yi işbirliğine çağırdı

  • Giriş : 19.11.2006 / 00:00:00

Nükleer programından dolayı ABD'nin yaptırım istediği ve uluslararası kamuoyu ile diplomatik sorun yaşayan İran, aynı sorunları yaşayan Kuzey Kore'ye işbirliği çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik


İran resmî haber ajansı İRNA'da yer alan habere göre Mahmud Ahmedinejad, dün kendisini ziyarete eden Kuzey Kore Parlamento sözcüsü Choe Thae-bok ile görüşmesinde "İran, tüm dünyada nükleer silahların temizlenmesini istiyor; buna Kuzey Kore de dahil" diye konuştu. İran lideri, Pypngyang'ın Ekim ayında yaptığı nükleer deneme ile büyüyen krizin, diplomatik görüşmeler sonucunda çözülebileceğine inandığını aktardı. Ahmedinejad, dünkü görüşmede "Bazı küstah güçler, kendi çıkarları için ülkeler arasında çatışma ve şiddet oluşturuyor. Dünyanın ilerlemek için barışa, diyaloga, kardeşliğe ve sükûnete ihtiyaç" diye konuştu.

İran ve Kuzey Kore'nin nükleer programları, Vietnam'da devam eden APEC zirvesinde de ele alınıyor. Son olarak Rusya, İran ve Kuzey Kore'nin köşeye sıkıştırılmaması konusunda uyarıda bulundu.

Kore meclis sözcüsü ile görüşmesinde iki ülkenin kapasite ve çıkarlarına dikkat çeken Mahmud Ahmedinejad, "Pyongyang ve Tahran arasındaki ekonomik ilişkiler genişletilmelidir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious