İran, Nazi Almanyası'na mı dönüşüyor?

  • Giriş : 25.05.2006 / 00:00:00

'İran yönetiminin, ülkedeki Yahudi ve diğer azınlıklara dini kimliklerini belli eden rozet takma zorunluluğu getirmeyi planladığı' iddiasını ortaya atan Kanada gazetesi, haberin yanlış olduğunu belirterek özür diledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran'da dini azınlıkların kendilerini Müslümanlardan ayırmak için rozet takmaya zorlanacakları iddiasını geçen cuma günü yazan Kanada'nın muhafazakar gazetelerinden National Post, bugünkü sayısında haberin yayımlanmadan önce yeteri kadar kontrol edilmediğini kabul etti.

Gazetenin başyazarı Douglas Kelly'nin kaleme aldığı yazıda, "Haberin yanlış olduğu açıkça görülüyor. Biz de hatamızdan ve bu haberi okuyan herkeste oluşan şaşkınlıktan ötürü özür diliyoruz" ifadesi yer aldı.

National Post gazetesinin haberindeki bilgiler, sürgündeki İranlı yazar Amir Taheri'nin bir makalesine ve Kanada'da yaşayan iki İranlı'ya dayandırılmıştı. Taheri'nin internet sitesindeki makalede, İran parlamentosunun Yahudilere elbiseleri üzerine sarı bir kumaş parçası dikme zorunluluğu getirecek bir yasa tasarısını görüştüğü iddia edilmişti. İran meclisindeki milletvekilleri de bu haberi yalanlamıştı.

National Post'un haberinden sonra Taheri de internet sitesinde, gazetenin makalesini yanlış yorumladığını belirtirken, Tahran meclisindeki bazı kaynaklarının kendisine, dini azınlıklar için rozet düşüncesinin birkaç yıldır görüşüldüğünü aktardığını kaydetti.

Gazetenin cuma günü yayımladığı haberde 1944 yılına ait ve Nazi döneminde yakalarına sarı yıldız takmış bir Macar ailenin resmine yer verilmişti. Gazete, "İran, yeni Nazi Almanya'sına mı dönüşüyor?"diye yazmış, Kanada Başbakanı'nın da yasa tasarısı ile ilgili "İran bu tür eylemleri yapmaya müsait" yorumuna yer vermişti. Yahudi grupların İran karşıtı değerlendirmelerinin de aktarıldığı haber, birçok internet sitesine yayılmış ve uluslararası tepkiye yol açmıştı. Kanada hükümet sözcüsü ise Başbakan'ın sözlerine "Eğer bu haber doğruysa" diyerek başladığını açıklamıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious