İran, Norveç ile petrol anlaşması imzaladı

  • Giriş : 18.09.2006 / 00:00:00

İran yönetimi, Norveç firması Norsk Hydro ile ülkenin batısındaki Horamabad kıyı petrol bloğunda sondaj yapılması konusunda anlaşma imzaladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Devlet televizyonunun duyurduğu anlaşma, İran Ulusal Petrol Şirketi'nin ilgili bölümü ile Norsk Hydro şirketinin, İran'daki kolu olan Hydro Zagros arasında imzalandı. Anlaşmaya göre bölgede hidrokarbon rezervi bulunması halinde bölgenin işletmesi Norveç şirketine devredilecek. Bölgede kar elde edilebilecek herhangi bir bulguya rastlanmaması halinde ise İran tarafı, sondaj maliyetlerini ödemeyecek.

İran'ın batısında Loristan eyaleti içinde yer alan Horamabad kıyı petrol bloğu, 7 bin 425 kilometre karelik bir alanı kapsıyor. İran yönetimi tarafından 2004 yılında ortak sondaj programları çerçevesinde keşif çalışmalarına açılan 16 bloktan biri olan Horamabad, bunların arasında anlaşması tamamlanan dördüncü bölge oldu. Diğer 15 bölge ise şöyle: Bijar, Garmsar, Kirmanşah, Kuhdaşt, Moraveh Tappeh, Raz, Saravan, Saveh, Tabas, Batı-Doğu Makran, Batı Cezmuran, Zabol ve Moghan'da iki bölge.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious