İran, Olmert'in suçlamalarını reddetti

İran, Olmert'in suçlamalarını reddetti  .10642
  • Giriş : 28.02.2008 / 13:29:00

İran, İsrail Başbakanı Ehud Olmert'in Kuzey Kore ile İran arasında olası işbirliği yönündeki suçlamalarını reddetti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

İran'ın Tokyo'daki Büyükelçisi Abbas Araghchi, "İsrail Başbakanı Ehud Olmert, terbiyesiz bir üslupla İran ile Kuzey Kore arasında gizli bir bağlantı kurmaya çalışıyor. Japonların Kuzey Kore ile ilgili her konuda çok hassas olduğunu biliyor ve İran ile Kuzey Kore arasında bir bağ kurarak, Japonları bir şeyler yapmaya itmeye çalışıyor" ifadesini kullandı.

İran Büyükelçisi, "Ama hükümet ve Japon halkı bu türden ahmakça suçlamalara inanmayacak kadar sağduyulu ve akıllı" dedi.

Olmert, Japonya ziyareti sırasında, İran ve Kuzey Kore'nin Asya ve Orta Doğu için "tehlike" olduğunu savunmuş, "İran, 'şer ekseni'nin ucunda yer alıyor ve Kuzey Kore ile birlikte Asya ve Orta Doğu'nun dengesi için tehlike oluşturuyor" demişti.

Üst düzeydeki bir İsrailli yetkili de Olmert'in Japon yetkililere Kuzey Kore'nin İran'a balistik füze sattığına ilişkin bilgi verdiğini, konunun Olmert'in Savunma Bakanı ile görüşmesinde gündeme geldiğini söyledi.

Japonya petrol ihtiyacını karşılamak için Orta Doğu ülkelerine bağımlı bulunuyor ve İran'ın en iyi müşterilerinin başında geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious