İran, Pakistan toplantısından endişeli

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

İran'ın, Pakistan'ın başkenti İslamabad'da 7 İslam ülkesi dışişleri bakanlarının katılımıyla yapılan toplantı konusunda kaygılı olduğu belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, resmi ziyaret için Suudi Arabistan'a hareketinden önce yapığı açıklamada, İslamabad'da geçen hafta yapılan toplantıya atıfta bulunarak, ''Hem bizim, hem de bölge halkının Pakistan'da yapılan toplantıya ilişkin çok soruları var'' dedi.

Toplantıya ilişkin bilgi verilmediğini ve tam açıklama yapılmadığını savunan Ahmedinejad, ''Toplantının hedefleri ve ayrıntılarıyla ilgili sorularımız olacak'' diye konuştu.

Pakistan'ın başkenti İslamabad'da, 25 şubatta yapılan toplantıya Türkiye, Mısır, Endonezya, Malezya, Ürdün ve Suudi Arabistan dışişleri bakanları katılmıştı.

-AHMEDİNEJAD RİYAD'A GİTTİ-

Ahmedinejad, bir günlük resmi ziyaret için gittiği Suudi Arabistan'ın başkenti Riyad'da Kral Abdullah ile bir araya geleceğini söyledi.

Mahmud Ahmedinejad, görüşmede ikili, bölgesel ve uluslararası konuların yanı sıra İslam dünyasının sorunlarını ele alacaklarını bildirdi.

Ahmedinejad, Kral Abdullah ile İslam dünyasında ve Orta Doğu'da yapılması gereken ortak çalışmalar konusunu da görüşeceğini belirtti.

İran ve Suudi Arabistan'ın önemli iki İslam ülkesi olduğunu ifade eden Ahmedinejad, son yıllarda ikili ilişkilerin çok geliştiğini, bu ''kalıcı ilişkileri'' daha da geliştirmek istediklerini kaydetti.

Ziyareti sırasında, özellikle Filistin, Irak ve Lübnan konuları üzerinde duracağını belirten Ahmedinejad, Lübnan'ın birliği ve bağımsızlığı için her türlü yardıma hazır olduklarını söyledi.

Bütün bölge ülkelerini Irak'ta güven ve istikrarın sağlanmasına yardım etmeye çağıran Ahmedinejad, Irak'ın bütünlüğünden yana olduklarını vurguladı.

Ahmedinejad, 2005'te de İslam Konferansı Teşkilatı toplantısı için Mekke'ye gitmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious