İran, PJAK üyesi Kürt teröristin idamına karar verdi

İran, PJAK üyesi Kürt teröristin idamına karar verdi.5966
  • Giriş : 27.05.2008 / 20:23:00

İran'da Kürt kökenli bir kişi, PKK'nın bu İran'daki uzantısı PJAK'a üye olduğu için idama mahkum edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran Devlet Ajansı İRNA'nın haberine göre, Yargı Erki Sözcüsü Ali Rıza Cemşidi, Ferzad Kemanger adlı İran vatandaşının, terör örgütü PJAK'a üye olmak ve patlayıcı madde bulundurmak suçlarından idama mahkum edildiğini söyledi.

Kemanger'in, karıştığı eylemler nedeniyle ''rejime karşı savaş açanlardan'' sayıldığını ifade eden Cemşidi, Kemanger'in suç ortakları Ali Heyderyan ve Ferhad Vekili'ninse 10'ar yıl hapis cezasına çarptırıldıklarını bildirdi.

Haklarındaki kararlara itiraz eden 3 kişinin de temyize başvurduklarını ve dosyaların şu anda İran Yargıtayı'nda incelendiğini ifade eden Cemşidi, mahkumiyet kararının ne zaman verildiğine ilişkin açıklama yapmadı.

Batılı insan hakları örgütleri, 33 yaşındaki Ferzad Kemanger'in, İran'daki Kürt nüfusun yoğun olarak yaşadığı Kamyaran kentinde öğretmenlik yaptığını, 2006 yılı temmuz ayında tutuklanarak Evin Cezaevi'ne konulduğunu ve devrim mahkemesince de geçen yıl şubat ayında mahkum edildiğini ifade ediyorlar.

Bu idam kararının kaldırılmasını isteyen insan hakları örgütleri, Kemanger'in adil bir biçimde yargılanmadığını ve cezaevinde işkence gördüğünü ileri sürüyorlar.

İran Yargıtayı, geçen yıl da, kapatılan bir Kürt dergisinde çalışan Adnan Hasanpur adlı gazeteciye verilen idam cezasını onaylamıştı.

İran güvenlik güçleri, Türkiye ve Irak sınırındaki dağlık bölgede, terör örgütü PKK'nın İran'daki uzantısı olan PJAK militanlarıyla sık sık çatışmaya giriyor.

İran'ın batısında 3 gün önce, İran Devrim Muhafızları, 10 kişilik bir terörist grupla çatışmaya girmiş ve çatışmada, 5'i kadın 9 terörist öldürülmüştü. Çatışmada yaralanan 3 devrim muhafızı da hastanede tedavi altındayken dün ölmüştü.

Tahran yönetimi, terörle mücadelede Türkiye ile etkin bir işbirliği yaparken, İranlı yetkililer de sık sık kendileri açısından PKK veya PJAK arasında hiçbir fark olmadığını belirtiyorlar.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious