İran, rehinelerin fotoğraflarını yayınladı

  • Giriş : 03.04.2007 / 00:00:00

İran'ın Basra Körfezi'nde gözaltına aldığı 15 İngiliz askerine ilişkin yeni fotoğraflar yayımlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tutuklu askerleri bir odada yere oturmuş, yemek yerken ve satranç oynarken gösteren fotoğrafları yayımlayan yarı resmi Fars haber ajansı, ''yeni görüntüler, askerlerin şu andaki yaşamlarından memnun olduklarını gösteriyor'' diye yazdı.
Haberde, ''Basra Körfezi'nde zor koşullar altında görev yapan İngiliz askerlerinin, yeni koşullarda daha güzel vakit geçirdikleri'' yorumu da yapıldı.
İran televizyonu, tutuklu İngiliz askerlerine ilişkin görüntüler ve askerlerin İran karasularına girdiklerini ''itiraf'' ettiklerine ilişkin röportajlar yayımlamıştı. Kadın asker Faye Turney'e ait olduğu iddia edilen mektuplar da televizyonda açıklanmıştı.
İran devlet radyosu, İngiltere'nin tutumundaki olumlu değişiklik nedeniyle yeni görüntülerin yayımlanmayacağını duyurmuştu.
İki ülke yetkililerince yapılan açıklamalar da sorunun müzakereyle çözülmesi ihtimalini artırmıştı.
İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi Genel Sekreteri Ali Laricani, dün İngiliz Channel Four kanalına yaptığı açıklamada, İran'ın 15 deniz piyadesini gözaltına almasıyla başlayan krizin "diplomatik yollarla çözümüne öncelik verdiklerini" ve "askerlerin yargılanmasına gerek olmadığını" belirtmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious