İran, Suudi Arabistan ile Lübnan'ı görüşecek

  • Giriş : 20.12.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, 3 haftadır siyasal krizin yaşandığı Lübnan'daki sorunu çözmek için Suudi Arabistan'dan yetkililerle görüşebileceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

El Arabiya Televizyonu ile mülakat yapan Manuçehr Mutteki, birkaç gün içinde Suudi yetkililerle bağlantı kurabileceklerini belirterek, İran'ın, Arap Birliği Genel Sekreteri Amr Musa'yı, Lübnan'daki sorunun çözümü çabaları kapsamında görüşmeler için Tahran'a davet ettiğini açıkladı.

Mutteki, tüm dost ülkelerin işbirliği yapması durumunda, Musa'nın çabalarının Lübnan'da kapsamlı bir uzlaşmayı getirebileceğine inandıklarını bildirdi.

Musa, Suudi Arabistan'ın desteklediği Lübnan hükümetiyle İran'ın desteklediği Hizbullah'ın başını çektiği muhalefet arasında 3 haftadır süren siyasal mücadelenin sona ermesi için arabuluculuk yapıyor.

Lübnanlı bir siyasal kaynak, Musa'nın dün, Lübnan'ın başkenti Beyrut'ta İranlı bir temsilciyle biraraya geldiğini, ancak temsilcinin ziyaretinin kamuoyuna duyurulmadığını kaydetti.

Bu arada Suudi Arabistan'ta geçen pazar günü temaslarda bulunan Musa, yarın da Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esad ile Şam'da görüşecek.

Lübnan muhalefeti, 1 Aralık'tan beri, yasadışı olduğunu iddia ettiği hükümet aleyhinde sürekli gösteri yapıyor. Muhalefet, bu hafta da erken genel seçimlere gidilmesi çağrısında bulunmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious