İran, tepkilere rağmen PKK operasyonunu sürdürüyor

  • Giriş : 04.09.2007 / 16:03:00

İran, K. Irak sınırında bulunan PKK'nın kolu PJAK'a üye teröristlere yönelik komşu ülke topraklarına ateşi sürdürdü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Erbil kentine bağlı İran sınırındaki Çoman kasabasının kırsal alanını hedefleyen ateşte bölgedeki köylerde zarar olurken, köylüler panik içinde köylerini terk ederek daha güvenli yerlere sığındı.

Kürdistan TV’nin haberine göre, İran, Heviz ve Geruy Melekan köylerinin bulunduğu bölgeyi top ateşine tutmaya başladı. Havan topunun yanı sıra zaman zaman Katyuşa füzeleri de kullanıldığı belirtildi.

İRAN HELİKOPTERİ SINIRI GEÇTİ

İran helikopterlerinin Kuzey Irak’a girdiği, hiç bir yeri bombalamadığı bildirildi. Sınır bölgesindeki İran askerleri, PJAK'a operasyonu sürdürürken karşılaştığı kaçakçılara ateş açarken, ‘Emir Resul’ adlı bir kaçakçının öldüğü 3'ünün yakalandığı belirtildi.

Erbil’e bağlı İran sınırındaki Çöman İlçesi Kaymakamı Abdulvahit Givani İran operasyonun durdurulması için bölgesel Kürt hükümeti ve Birlemiş Milletler (BM) temsilciliğine başvurduklarını söyledi. Merkezi Irak hükümeti ve Kürdistan hükümetinden oluşan ortak bir komisyonun bölgeyi ziyaret etmesi ardından İran ordusunun operasyonlarını genişlettiğini savunan Givani “Bombardıman giderek yoğunlaşıyor. Sınırdaki köyler top ateşi altındayken, İran ordusu, bombardımanı ilçe merkezine 6 kilometre uzaklıktaki ileri alanlara kaydırdı'' dedi.

İran ordusunun yoğun bombardımanı ardından sınırdaki bir Kürt köyünün topyekun ateşe tutulduğunu söyleyen Givani, bölgedeki topçu ateşi nedeniyle 2.5 milyon dolarlık zararın meydana geldiğini 200'den fazla büyük ve küçük baş hayvanın telef olduğunu, 850 ailenin de göçe zorlandığı belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious