İran, uranyum geliştirmeyi askıya almıyor

İran, uranyum geliştirmeyi askıya almıyor.10932
  • Giriş : 04.04.2008 / 16:55:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad Batının teşvik edici öneri paketi karşısında İran'da uranyumu zenginleştirme faaliyetlerinin askıya alınmasının "söz konusu olamayacağını" söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran'ın resmi haber ajansı İrna'da yer alan habere göre Ahmedinejad, uranyum zenginleştirme faaliyetlerinin İran'da askıya alınması meselesinin "müzakere dahi edilmeyeceğini" bildirdi.

Ahmedinejad, İran'ın nükleer bir ülke olduğunu ve nükleer teknolojisini bırakması için bir neden bulunmadığını belirterek, 5+1 grubu dahil bazı ülkelerin İran'a yeni teşvik öneri paketi hazırlaması konusunda da ön koşulların bulunması karşısında asıl İran'ın öneri vermesi gerektiğini savundu.

Ahmedinejad, açıklamalarının devamında, uranyumu zenginleştirme faaliyetlerinin eski bir mesele olduğuna ve uzun bir zamandır İran'ın bu aşamayı geçtiğine değindi. İran Cumhurbaşkanı, nükleer konularda sadece Uluslararası Atom Enerji Kurumu (UAEK) ile belirlenen hukuki, kanuni ve teknik çerçevede müzakere ve işbirliğinde bulunacağın kesin bir dille vurguladı.

Haber kaynakları Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi daimi üyelerinin İran'ın uranyumu zenginleştirme faaliyetlerini askıya alması karşılığında ekonomik, teknolojik, yedek parça temini ve siyasi konularda teşvik edici öneri paketi hazırlamakta olduklarını duyurmuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious