İran, Yahudi Soykırımı'nı tartışmaya açtı

  • Giriş : 11.12.2006 / 00:00:00

İran, Tahran'da bugün başlayan "Soykırıma Evrensel Bakış" isimli konferansla II. Dünya Savaşı'nın ardından yaşanan Yahudi Soykırımı'nı tartışmaya açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tahran'da iki gün sürecek olan ve 30 ülkeden birçok bilim adamının katıldığı konferansta, soykırım her yönüyle yeniden ele alınacak. Konferansın açılışında konuşan İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, konferansın amacının Yahudi soykırımının tarihsel gerçekliğini tartışmak ve soykırım konusunda bağımsız araştırma olanaklarının açılmasını sağlamak olduğunu söyledi. Katılımcıların isimlerini açıklanmadığı konferansa İsrail, ABD ve soykırımı inkar etmenin suç sayıldığı Almanya sert tepki gösterirken, katılanlar arasında Avrupa ve ABD'den Siyonizm karşıtı Yahudi birliği üyesi Hahamlar ile yine ABD'den bir Ku Klux Klan üyesi bulunduğu belirtildi.

Konferansın açılışında bir konuşma yapan İran Dışişleri Bakanı Mutteki, amaçlarının Yahudi soykırımının tarihsel gerçekliğini tartışmak olduğunu söyledi. Batıda, bilim adamlarına soykırım konusunda araştırma imkanı verilmediğini ve bu konuda araştırma yapmak isteyen bilim adamlarına iyi bir fırsat tanımak istediklerini aktaran Mutteki, "Yahudi Soykırımı ifadesinin II. Dünya Savaşı'ndan sonra ortaya atıldığını ve bunun I. ve II. Dünya Savaşlarıyla ilişkisi olduğunu" öne sürdü. İranlı bakan, gerçeğin ortaya koyulmasıyla "Siyonist rejimin varlığı konusunda şüphelerin artacağını" kaydetti. İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad da Yahudi soykırımının "bir efsane" olduğunu söylemişti.

Muttaki, amaçlarının Yahudi soykırımını reddetmek ya da doğrulamak olmadığını ifade ederken, katılımcıların pek çoğunun da Yahudi soykırımının abartıldığı görüşünde oldukları bildiriliyor.

Konuşmasında Anti-semitizmin batılı bir kavram olduğunu belirten Mutteki, İslam'ın, Anti-semitizmi kabul etmediğini ve şu ana kadar da İslam ülkelerinde böyle bir şey yaşanmadığını savunurken "Kim tarafından işlenirse işlensin cinayet cinayettir. Almanya'da işlenen cinayet ile Vietnam, Kore, Irak, Afganistan ve Filistin'de işlenen cinayet arasında hiçbir fark yoktur" diye konuştu. Amerika ve Batılı ülkeleri, İsrail'i desteklemekle suçlayan Mutteki, ABD'nin, BM'de İsrail aleyhine kabul edilen 60'a yakın bildiriyi veto ettiğine dikkat çekerek BM ve BM Güvenlik Konseyi'nin yapısının değişmesi gerektiğini savundu.

GÜVENLİK ENDİŞESİYLE KATILIMCILARIN İSİMLERİ AÇIKLANMADI

Konferansa başta İsrail ve Almanya tepki gösterirken, İran, katılımcıların konferansa katılmasını engellemek için pasaportlarına el konulabileceği endişesiyle katılımcıların isimlerini açıklamadı. Katılımcılardan bazılarının, kendi ülkelerinde konuşma yasağı getirilmiş kişiler olduğu, bazılarının da yaptıkları açıklamalar nedeniyle hapis cezalarına çarptırıldığı belirtiliyor.

KONFERANSA HAHAMLAR DA KATILIYOR

Konferansa aralarında İngiltere, Almanya ve ABD'den gelenlerinde bulunduğu 67 bilim adamı katılıyor. Katılanlar arasında Avrupa ve Amerika'dan hahamlar da bulunuyor. Bu hahamların Siyonizm karşıtı Yahudi birliği üyesi hahamlar olduğu belirtilirken, Yahudi din adamlarının, soykırım yapıldığını sorgulamadıkları; ancak bunun bir İsrail devleti kurulması için maksadını aşar şekilde abartıldığını savundukları kaydediliyor. Katılımcılar arasında ABD'den bir Ku Klux Klan üyesi olduğu da söyleniyor.

İSRAİL, ALMANYA VE ABD TEPKİLİ

Konferansa en büyük tepkiyi ise İsrail, Almanya ve Amerika gösterdi. Yahudi soykırımının inkârının suç sayıldığı Almanya, konferansı resmen protesto etti. İsrail'in İngiltere'deki Büyükelçilik Müsteşarı Talia Lador Fresher da konferansın "uluslararası topluma bir tehdit olduğunu" savundu. Fresher, Ahmedinejad ve Hitler arasında benzetme kurarak "Ahmedinejad bazıları tarafından sadece bir kaçık gibi görülebilir. Ama soykırımın nasıl başladığını unutmayalım. Hitler'e de birçoğu sadece bir kaçık, önemsenmemesi gereken biri olarak bakıyordu" ifadelerini kullandı. Amerika da konferansı utanç verici olarak değerlendirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious