İran, YouTube'a erişimi engelliyor

İran, YouTube'a erişimi engelliyor.32750
  • Giriş : 05.12.2006 / 00:00:00

İran yönetimi, internetten video klip paylaşmaya olanak tanıyan ''YouTube.com'' sitesine erişimi engelledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'dan bugün bu siteye girmek isteyen kullanıcılar, ''İran İslam Cumhuriyeti yasalarına göre bu internet sitesine erişim izni yoktur'' mesajıyla karşılaştı. Merkezi Paris'te olan Sınır Tanımayan Gazeteciler örgütü ise, İran'da girişi engellenmekte olan internet sitelerinin sayısının hızla arttığını bildirdi.

YouTube'a girişin 5 gündür engellendiğini belirten grup, New York Times Gazetesi'nin internet sitesine girişin geçen cuma gününden beri engellendiğini, İngilizce online ansiklopedi Wikipedia'nın sitesine ise geçen cuma ile pazar günleri arasında girişin engellendiğini kaydetti. Ancak İran içindeki gazeteciler ve başka kişiler, New York Times'in sitesine girişin mümkün olduğunu söylediler.

İran rejimi muhalifi Halkın Mücahitleri Örgütü ve diğer muhalif gruplar ile tek tek bazı kişiler, YouTube sitesine İran rejimini eleştiren bazı video klipler yüklemişlerdi. Sitede başta ünlü kadın şarkıcı Guguş olmak üzere, yurtdışında yaşayan birçok İranlı şarkıcının da klipleri bulunuyor.

Sınır Tanımayan Gazeteciler, bugün yayınladığı bildiride, İran'da ''sansürün istisna olmaktan çok kural olduğunu'' bildirdi. Sınır Tanımayan Gazeteciler, ekim ayında yayınladığı bir raporda ise, İran'ı dünyadaki en kötü internet sansürcüsü 13 ülke arasına yerleştirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious