İran: "300 ton UF6 gazı ürettik"

İran:
  • Giriş : 27.01.2008 / 16:58:00

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreter Yardımcısı Cevad Vaidi, İsfahan'daki nükleer tesiste 300 ton heksaflorid (UF6) gazı ürettiklerini bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Vaidi, başkent Tahran'da, Devrim Muhafızları'nın sorunlarına ilişkin düzenlenen sempozyumda yaptığı konuşmada, nükleer programda son yıllardaki gelişmeleri anlattı.

Batılı ülkelerin İran'a santrifüj yaptırmamak için çalıştığını, ancak bunda başarılı olamadığını kaydeden Vaidi, İsfahan'daki nükleer tesiste 3 bin santrifüjün çalışır durumda olduğunu ve şimdiye kadar 300 ton UF6 gazı ürettiklerini söyledi.

Halihazırda uranyumu yüzde 3.5 oranında zenginleştirdiklerini ifade eden Vaidi, Rusya'nın Buşehr nükleer santralı için yakıt göndermesinin de "nükleer programlarının tehlikeli olmadığını gösterdiğini" kaydetti.

Uranyum zenginleştirme sürecinde kullanılan ve akıcılığı sağlayan heksaflorid, santrifüjlere dolduruluyor.

Sesten hızlı dönen busantrifüjler de UF6 gazını, sivil amaçlı nükleer enerji santralları veya nükleer silahlarda yakıt olarak kullanılmak üzere saflaştırıyor.

"İsrail daimi düşman"

Vaidi, BM Güvenlik Konseyi'nin 5 daimi üyesi ve Almanya'nın İran'a karşı yeni karar tasarısı konusundaki girişimleri üzerine de Batılı ülkelerin arasında bu konuda fikirbirliği olmadığını, yeni bir yaptırım kararı alsalar bile bunun İran'ı etkilemeyeceğini savundu.

Cevad Vaidi, İran'ın dış politikadaki kırmızı çizgilerini anlatırken de "İsrail dışında, ne daimi düşmanımız ne de daimi dostumuz var. Ancak bağımsızlığımıza, güvenliğimize ve milli çıkarlarımıza karşı olmayan herkes dostumuzdur" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious