İran; 'ABD ile görüşürüz'

  • Giriş : 01.06.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, uranyum zenginleştirme programından vazgeçmeyeceklerini yineledi ancak ABD ile görüşmeye de hazır olduklarını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Condoleezza Rice'ın İran'ı nükleer programını dondurarak görüşmeye çağırmasına yanıt veren Mutteki, "Hakkımız olan uranyum zenginleştirmeden vazgeçmeyeceğiz. Bu konuyu müzakere dahi etmeyeceğiz. Ancak karşılıklı endişeler konusunda görüşebiliriz" diye konuştu. İran'ın, herhangi bir ayrımcılık olmadan adil müzakerelerden yana olduğunu belirten Muttaki, "Ancak İran ile yeni ilişkiler kurmak istiyorsa, ABD tavrını değiştirmelidir" diye konuştu.

ABD dün, İran ile yürütülen üçlü müzakerelere şartlı olarak katılabileceğini duyurmuştu. ABD Dışişleri Bakanı Condolezza Rice Washington'da yaptığı açıklama, İran'ın uranyum zenginleştirme ve yeniden işleme faaliyetini askıya alması halinde müzakerelere başlabileceklerini belirtmişti. Sonrasında bir açıklama yapan Başkan Bush da, soruna diplomatik çözümün mümkün olduğuna inandığını söylemişti.

Konu bugün ABD, Çin, Rusya, İngiltere, Fransa ve Almanya'dan yetkililerin Viyana'da düzenlenecek toplantısında görüşülecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious