İran ABD'de saldırısına ihtimal vermedi

İran ABD'de saldırısına ihtimal vermedi.10704
  • Giriş : 27.04.2008 / 16:42:00

İran Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, İran'a karşı ABD saldırısını "uzak bir ihtimal" olarak gördüklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hüseyni, haftalık basın toplantısında, Amerikalı yetkililerin İran karşıtı açıklamalarının hatırlatılması üzerine, ABD'nin Irak ve Afganistan'da birçok sorunla karşı karşıya olduğunu ve ülke içinde de çok sorunu bulunduğunu belirtti.

"Mevcut koşullar göz önüne alındığında, ABD'nin böyle tehlikeli bir alana girme ihtimalini çok uzak görüyoruz" diyen Hüseyni, Amerikalı yetkililerin de "böyle bir saldırının hem bölge hem de dünya için tehlikeli sonuçlar ortaya çıkaracağını söylediklerini" kaydetti.

-NÜKLEER PROGRAM-

Batılı ülkelerle krize yol açan nükleer program konusuna da değinen Hüseyni, Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) Başkan Yardımcısı Olli Heinonen'in bu hafta yine İran'a geleceğini bildirdi.

Heinonen'in ziyareti konusunda kesin tarih vermeyen Hüseyni, UAEK ile işbirliğini Nükleer Silahların Yayılmasının Önlenmesi Anlaşması (NPT) çerçevesinde sürdüreceklerinin altını çizdi.

Müzakereye her zaman açık olduklarını söyleyen Hüseyni, "UAEK'ye, gündeme getirmek istedikleri her konunun incelenmesine fırsat vermeye hazır olduğumuzu da ilettik" dedi.

UAEK Başkan Yardımcısı Olli Heinonen, geçen hafta başında Tahran'da iki gün boyunca İranlı yetkililerce görüşmeler yapmıştı.

UAEK sözcüsü Melissa Flemin, görüşmelerden sonra, İran'ın, nükleer silah yapmaya çalıştığı yönündeki iddiaları araştırması için UAEK ile işbirliğini kabul ettiğini açıklamış, UAEK Başkanı Muhammed El Baradei de İran'ın kararının "dönüm noktası" olduğunu söylemişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious