İran asıllı gazeteci açlık grevinde

İran asıllı gazeteci açlık grevinde.10166
  • Giriş : 30.04.2009 / 21:14:00

ABD ve İran arasında yeni gerilim...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

ABD Dışişleri Bakanı Hillary Clinton, İran'da tutuklu bulunan İran asıllı Amerikalı kadın gazeteci Roxana Saberi'nin açlık grevine girmesi üzerine, gazetecinin sağlığından ciddi endişe duyduğunu söyledi.

Hillary Clinton, ABD Senatosu Ödenek Komitesi'nde yaptığı konuşmada, Roxana Saberi'nin sağlığı ve esenliğiyle ilgili ciddi endişeleri olduğunu
belirterek, "Çok mutsuz ve böyle korkunç bir durumda tutulduğu için çok isyankar ve açlık grevinde" dedi. Clinton, İran yönetimine de gazeteciyi derhal serbest bırakması çağrısında bulundu.

İran, Saberi'nin açlık grevinde olduğunu yalanlıyor. İran'da tutuklu bulunan İran asıllı Amerikalı kadın gazeteci Saberi'nin babası, açlık grevi yapan kızının yaşamından endişe duyduğunu söylemişti. Saberi, 18 Nisan'da, ABD hesabına casusluk yaptığı iddiasıyla yargılandığı Tahran Devrim Mahkemesi tarafından 8 yıl hapis cezasına çarptırılmış, avukatı ise bu karara karşı temyize gideceklerini söylemişti. Babası İranlı olan ABD doğumlu Saberi, ocak ayı sonunda tutuklanmıştı.

KUZEY KORE

ABD Dışişleri Bakanı ayrıca, ABD'nin Kuzey Kore'ye ekonomik yardım yapma planı olmadığını söyledi. Clinton, Pyongyang yönetiminin, son nükleer eylemleriyle uluslararası toplumla arasına "daha derin" bir çukur kazdığını belirterek, ABD yönetiminin, Kuzey Koreliler'e ekonomik yardım yapmaya kesinlikle isteği ve merakının olmadığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*