İran askerleri K. Irak'a girdi iddiası

  • Giriş : 26.11.2006 / 00:00:00

İran ordusunun PKK terör örgütünün üssü konumunda bulunan Kuzey Irak'taki Kandil Dağı'na saldırdığı iddia edildi. Çatışmada çok sayıda ölü ve yaralı olduğu öne sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fırat Haber Ajansı'nın PKK terör örgütüne dayandırdığı haberine göre İran ordusu Kuzey Irak'a girdi. Haberde PKK'nın İran'daki uzantısı olan Kürdistan Özgür Yaşam Partisi (PJAK) üyesi teröristler ile İran askeri birlikleri arasında şiddetli çatışma çıktığına yer verildi.

Haberde Kürdistan Yurtseverler Birliği (YNK) peşmerge komutan yardımcısı Mustafa Seyid Kadir, "İran Ordu güçleri PKK'nın sınırdaki bir noktasında saldırdı" derken, sınırı geçmediğini savundu.

ANF'nin haberinde şöyle denildi: "Fransız haber ajansı AFP de PKK kaynaklarının İran'ın Güney Kürdistan sınırına girdiğini bildirdiğini aktardı. PKK'lı yetkililer, 'İran askerleri bu sabah Nowzang sınır bölgesinden Irak'a girdi. Burada PJAK'ın bir birliği ile karşılaştı, bir saat kadar süren çatışmadan sonra geri çekildiler' dedi"

Yerel kaynaklar, çatışmaların yaklaşık 2,5 saat sürdüğünü, ardından İran ordusunun güçlerini geri çektiğine tanık olduklarını ifade ederken, PJAK güçlerinin operasyonun yaşandığı bölgeye başka alanlardan güç sevkıyatı yaptığı iddia edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious