İran Avrupa ile müzakereye hazır

İran Avrupa ile müzakereye hazır.14563
  • Giriş : 13.04.2008 / 13:02:00

İran yönetimi, Avrupa ile İran ile ilgili birçok meselenin görüşüleceği müzakerelere hazır olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Muhammed Ali Hüseyni, Tahran yönetiminin Avrupa ile çeşitli konuları ele alınacak müzakerelere hazır olduğunu açıkladı.

Muhammed Ali Hüseyni, Tahran'da düzenlenen haftalık basın toplantısında İran nükleer meselesiyle ilgili tek yetkili merkezin Uluslar arası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) olduğunu ve İran nükleer dosyasının UAEK'da normal bir sürece girdiğini belirtti.

Konuşmasında İran-ABD ilişkilerine de değinen Hüseyni, Irak konusunda ABD'nin İran ile müzakerelere hazır olduğu yönünde resmi notunu aldıklarını ve İranlı yetkililerin bu durumu değerlendirdiğini söyledi. ABD'nin Irak'ta uyguladığı yanlış politikalarının geçersiz olduğunu anlaması gerektiğini kaydeden Hüseyni, "başka ülkeleri suçlamanın Irak'tan ayrılmak için uygun bir yol olmadığını" ifade etti.

Amerikan medyasında çıkan Fars Körfezinde ABD gemisi ve İran sahil güvenlik botları arasında karşı karşıya geldiği yönündeki haberlere de değinen İran Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, ABD medyasının haberlerinin gerçeği yansıtmadığını savundu. Hüseyni, Fars Körfezi'nde "olağan tanımlama işlemi" yapıldığını ve ayrıca ABD makamlarınca bu tür haberlerin yalanlandığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious