İran 'casus'u serbest bıraktı

  • Giriş : 09.05.2007 / 00:00:00

İran’da, casusluk suçlamasıyla tutuklanan, ülkenin nükleer konularla ilgili müzakere heyetinin eski üyesinin kefaletle serbest bırakıldığı bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Fars haber ajansına açıklama yapan Tahran Savcılığından bir yetkili, on gündür tutuklu bulunan Hüseyni Museviyan’ın yaklaşık 200 bin dolarlık kefalet bedeli ödendikten sonra serbest kaldığını söyledi.
Hakkındaki soruşturmanın sürdüğü belirtilen Museviyan, tutuksuz yargılanacak.
Bu arada, Museviyan’ın başkan yardımcılığını yaptığı kurumda çalışan iki kişinin de aynı konuyla ilgili olarak tutuklandığı bildirildi.
Eski Cumhurbaşkanı Muhammed Hatemi döneminde müzakere heyetinde yer alan Museviyan, on gün önce casusluk suçlamasıyla tutuklanarak, Evin Hapishanesi’ne konmuştu.
Dışişleri Bakanlığında bakan yardımcılığı, Moskova ve Berlin büyükelçiliği görevlerinde bulunan Museviyan, Tahran’a döndükten sonra dönemin Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri Hasan Ruhani’nin yardımcılığını yapmış ve AB ülkeleriyle nükleer program hakkında yürütülen müzakerelere de sözcü olarak katılmıştı.
Museviyan, müzakere heyetinin diğer üyeleri gibi Mahmud Ahmedinejad’ın Cumhurbaşkanı olmasından sonra görevden alınmıştı.
Eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani’ye yakınlığıyla bilinen Museviyan, Rafsancani’nin başkanlığını yaptığı Düzenin Yararını Teşhis Konseyine bağlı stratejik araştırmalar merkezi başkan yardımcılığı görevini yürütüyordu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious