İran 'ciddi müzakereye' hazır

  • Giriş : 22.08.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyinin talebine net bir yanıt vermeyen Tahran yönetimi, “ciddi müzakereye” hazır olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran Ulusal Yüksek Güvenlik Konseyi (UYGK) Genel Sekreteri ve nükleer konulardaki başmüzakereci Ali Laricani, İngiltere, Fransa, Rusya, Çin, Almanya ve İsviçre'nin Tahran büyükelçileriyle, kendilerine sunulan öneri paketine yanıt vermek için yaptığı görüşmede, verdikleri sözde durduklarını ve Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad'ın açıkladığı tarihte öneriyi yanıtladıklarını belirtti.

İran'ın nükleer dosyasının “hiçbir gerekçe olmaksızın, hukuk dışı bir şekilde” BM Güvenlik Konseyine taşındığını savunan Laricani, 5+1 ülkelerinin önerisine BM Genel Sekreteri Kofi Annan'ın tavsiyesi doğrultusunda olumlu yaklaştıklarını ve cevap verdiklerini kaydetti.

Öneri paketinde birçok belirsizlikler olduğunu, ancak kendilerinin mantıklı bir değerlendirmeyle “adil müzakerenin” başlamasına çalıştıklarını ifade eden Laricani, “karşı taraf” olarak nitelendirdiği Avrupa ülkelerinin yükümlülüklerini yerine getirmediklerini savundu.

Laricani, 5+1 ülkelerinin önerisine “olumlu ve yapıcı” bir yanıt verdiklerini ifade ederek, “İran İslam Cumhuriyeti, öneri sahibi ülkelerin önüne yapıcı bir yol açtı. Biz, yarın itibariyle ciddi müzakerenin başlamasına hazırız” dedi.

Bütün olumsuz girişimlere rağmen, öneriye “mantıklı bir yanıt” verdiklerini ifade eden Laricani, Avrupa ülkelerinden müzakere masasına dönmelerini istedi ve yapılacak görüşmelerde, nükleer program, uzun vadeli ekonomik ve teknik işbirliği ile bölgedeki güvenlik işbirliği konularında iki tarafı da memnun edecek bir sonuca varılmasını umduklarını kaydetti.

Laricani, İran'ın, sorumluğu kabul eden bir ülke olarak, kendi yapıcı rolünü ortaya koymaya hazır olduğunu” da belirtti.

Tahran yönetimi, BM Güvenlik Konseyinin 5 daimi üyesi; ABD, İngiltere, Fransa, Rusya ve Çin ile Almanya'nın haziran ayının başında sunduğu öneri paketine yanıtını bugün vermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious