İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'dan İsrail'e gözdağı!

  • Giriş : 05.10.2007 / 14:15:00

İran Cumhurbaşkanı Mahmud Ahmedinejad, ''siyonist rejimin devamının insanlığa bir hakaret olduğunu'' söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Ahmedinejad, Kudus Günü dolayısıyla Tahran Üniversitesinde kılınan cuma namazından önce yaptığı konuşmada, İsrail yönetimini ''siyonist rejim'' olarak nitelendirdi ve ''Bugün siyonist rejim, bazı vahşi Batılı büyük güçler için namus meselesi haline gelmiştir. Bu rejimin devamı ve bu rejime verilen sınırsız destek, insanlığa bir hakarettir'' dedi.

''Dinsizlik ve laikliğin bayraktarı olan batılı devletlerin, siyonist rejimin desteklenmesini kutsal bir mesele olarak gördüklerini'' söyleyen Ahmedinejad, ''Bu rejimin çıkarlarını korumak bazı büyük güçler için farz haline gelmiştir'' ifadesini kullandı.

''Avrupalılar, siyonist rejimin kendi topraklarında olmasına tahammül edemiyor ama, başka milletlerin bunlara katlanmasını istiyorlar'' diyen Ahmedinejad, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Ben Avrupalılara daha önce de kendi topraklarınızda onların (Yahudiler) yaşaması için toprak verin dedim. Ama onlar bunu kabul etmediler. Onlara geniş Kanada ve Alaska bölgesinde toprak verebilirsiniz. Zaten yıllık 30-40 milyar dolar para veriyorsunuz. Bu parayı onlara yeni bir ülke kurmaları için harcayabilirsiniz.

ABD halkına ve siyonist rejimi destekleyen bazı Avrupa devletlerine bir sorum var: Yahudiler gelse sizin topraklarınızı işgal etse, sonra da 'gelin iki devlet bir arada yaşayalım' desin. Bunu kabul eder misiniz?

Eğer Batılı ülkelerin üst düzey yetkilileri, Siyonist partinin bir üyesi değillerse uluslararası bir araştırma grubunun bu kara kutunun çözülmesine izin versinler. Hem kendileri rahatlasın, hem de insanlık. Niçin II. Dünya Savaşının kara kutusunun açılmasına izin vermiyorsunuz? Biz size yardım etmek istiyoruz. Gelin bu kara kutuyu açıp bakalım o dönemde neler yaşanmış. Kimlerin kusuru var, kimler bu katliamı yapmış ve desteklemiş. Bakalım diğer milletlerin bu konuda rolü ne?''

ABD'li bir aydınla aralarında geçen konuşmaya aktaran ve o kişinin kendisini Hitlere'e benzettiğini söyleyen Ahmedinejad, ''İran halkı, II. Dünya Savaşını çıkaranları ve Hitler'i kınıyor. Hitler'i de karanlık bir kişilik olarak görüyor'' dedi.

Filistin sorununun sadece geniş katılımlı bir referandumla çözülebileceği görüşünü yineleyen Ahmedinejad, ''İran ve Filistin halkı Filistin'in tam bağımsızlığına kadar mücadeleyi sürdürecek'' diye konuştu.

Ahmedinejad, konuşmasının Filistinle ilgili bölümünü ''Zafer Filistin'in olacak'' ifadeleriyle bitirdi.

''YENİ OYUNLAR OYNAMAYIN''

Ahmedinejad, ülkesinin nükleer programı konusuna değinirken de, Batılı ülkelerin, ''İsrail'e zararı olacak endişesiyle nükleer bir İran'a karşı çıktıklarını'' söyledi.

Nükleer yakıt teknolojisini elde ettiklerini ve bu teknolojiyi Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu (UAEK) denetiminde diğer milletlere aktarmaya hazır olduklarını ifade eden Ahmedinejad, ''Bütün dünya bilsin ki, İran halkı, kendi kanuni nükleer hakkı konusunda iğne ucu kadar geri adım atmayacak ve bu konuda da hiç kimseyle müzakere etmeyecek'' diye konuştu.

Ülkesinin nükleer dosyasının BM Güvenlik Konseyinden UAEK'ye döndüğünü savunan Ahmedinejad, ''Bizim açımızdan nükleer dosya kapanmıştır'' ifadesini kullandı.

Ahmedinejad, nükleer konuda yeni oyunlar oynanmak istendiğini ifade ederek, ''Sakın yeni oyunları oynamaya kalkmayın, bu oyunların hiçbir faydası olmayacak'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious