İran Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret edecek

İran Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret edecek.9204
  • Giriş : 07.12.2007 / 10:23:00

Sınır ötesi operasyonun dikkatle izlendiği, diğer yandan ABD'nin İran üzerindeki baskısını sürdürdüğü bir dönemde, İran Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret edecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ankara, kritik süreçte kritik bir ziyarete evsahipliği yapacak. Daha önce de Türkiye'ye gelmek isteyen, ancak ziyareti gerçekleşemeyen İran Cumhurbaşkanı Mahmut Ahmedinecad Türkiye'ye geliyor. Alınan bilgilere göre, Tahran söz konusu ziyarete ilişkin talebi Ankara'ya iletti.

'PROGRAMA GÖRE...'

Cumhurbaşkanlığı da "Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün programının uygunluğuna göre" ziyaretin gerçekleşebileceği yönünde planlama yapılabileceği yanıtını verdi. Yurt dışı programlara ağırlık veren Gül'ün, Türkiye programına göre, 15-20 gün gibi kısa bir süre içerisinde tarih belirlenebileceği öğrenildi. Ahmedinecad'ın ziyaretinin, Türkiye'nin İran'la yaptığı gaz ve enerji anlaşması nedeniyle özellikle ABD'nin gözünün üzerinde olduğu bir döneme rastlaması dikkat çekici bir noktayı oluşturuyor. Türkiye'ye İran'la ilişkisini azaltması yönünde ulusalararası telkinlerin de yoğunlaştığı dönemde, İran'ın PKK ile mücadele konusunda sergilediği tutumla Türkiye'nin yanında olduğuna ilişkin attığı somut adımlar, diyaloğun sürmesiyle sonuçlandı.

SEZER 2002'DE GİTMİŞTİ

Ahmedinecad göreve gelmeden önce, 2002'de 10. CumhurbaşkanıSezer toplantılar için İran'a gitmiş, bu gezinin ABD ve İsrail'in olumsuz görüşüne rağmen gerçekleştiği yorumu yapılmıştı. Seçilmesinin ardından İran Cumhurbaşkanı Türkiye'yi ziyaret etmek istemiş, dünya basınında bu ziyaretin İsrail'in olumsuz tepkisi nedeniyle gerçeklemediği iddia edilmişti.

TAKVİM

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious