İran daha esnek olmalı!

  • Giriş : 16.09.2006 / 00:00:00

BM Güvenlik Konseyi'nde veto hakkına sahip ülkelerden Çin, İran'ın nükleer sorunu konusunda bu ülkenin daha esnek olması çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Çin Başbakanı Vın Ciabao (Wen Jiabao), Tacikistan'ın başkenti Duşanbe'de yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) 5. Başbakanlar Toplantısı'na gözlemci olarak katılan İran'ın Cumhurbaşkanı Yardımcısı Ali Saidlu ile bir araya gelişinde yaptığı konuşmada, İran'ın söz konusu nükleer problemiyle ilgili olarak, düğümün çözülmesi için halen bir anlaşma yolunun bulunduğunu söyledi.

'' İran'ın göstereceği esneklik, görüşmelerin yeniden başlaması için bir ortamın oluşmasına ve nihai uzlaşmaya yardımcı olacaktır.'' diyen Vın, İran'ın nükleer sorununun çok kritik bir dönemde olduğunu ifade etti. Saidlu ise görüşmede yaptığı konuşmada, İran'ın nükleer programının şeffaf ve barışçıl amaç taşıdığını söyledi. 13 Eylül'de Uluslararası Atom Enerjisi Ajansı'nın (UAEA) Viyana'daki konsey toplantısında İran'ın nükleer sorunu ele alınmıştı.

Toplantıda Çin, İran'ın BM Güvenlik Konseyi ve UAEA'nın ilgili kararlarını yerine getirerek, UAEA'yla kapsamlı işbirliğini sürdürmesini, ilgili diğer bütün tarafların da soğukkanlılıklarını koruyarak barışçı çözümde ısrar etmelerini arzuladıklarını açıklamıştı. ABD ise İran'ın BM Güvenlik Konseyi ve UAEA'yla işbirliği yapmayı reddetmeye devam etmesi durumunda, Güvenlik Konseyi'nin İran'a yaptırımı gündeme getirmesi gerektiğini savundu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious