İran depremi hakkında bütün haberler / İran'da deprem

İran depremi hakkında bütün haberler / İran'da deprem.26601
16.04.2013 / 16:46:25

İran depremi bütün dünyayı harekete geçirdi. İran depremi hakkın bütün haberler burada

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


İran'ın doğusunda Pakistan sınırında yerel saatle 15.14'te (TSİ 13.44) büyüklüğü 7,8 olan bir deprem meydana geldi. İran devlet televizyonu, Ortadoğu ve Körfez ülkeleriyle Hindistan'da da hissedilen şiddetli depremde ilk belirlemelere göre en az 40 kişinin öldüğünü bildirdi. Sarsıntıda Pakistan tarafında ise 5 kişinin yaşamını yitirdiği, en az 1.200 evin yıkıldığı belirtildi. ABD Jeolojik Araştırma Merkezi, İran-Pakistan sınırında kaydedilen depremin anlık büyüklüğünün ilk belirlemelere göre 7,8 olduğunu bildirdi. İranlı yetkililer Sistan-Belucistan eyaletindeki depremin büyüklüğünün 7,7 olduğunu belirtti. Depremin, İran'ın Zahedan kentinin 201 kilometre, Pakistan'ın Turbat kentinin de 250 kilometre uzaklığında meydana geldiği belirtildi. Sarsıntının yerin 15,2 kilometre derinliğinde oluştuğu açıklandı.

BBC'nin haberine göre son 40 yılda İran'da meydana gelen en büyük deprem, Körfez bölgesi, Ortadoğu ve Hindistan'da da hissedildi. Hindistan'ın başkenti Yeni Delhi'de yüksek binalar sallandı, yetkililer binaların tahliye edilmesi emrini verdi.

Pakistan Meteoroloji Kurumu, depremin büyüklüğünü 7,8 olarak açıklarken, yerin 75 kilometre altında olduğunu bildirdi. Kurum, en büyük hasarın ülkenin İran sınırındaki Taftan'da meydana geldiğini belirtti. Kurum, yüksek şiddetli sarsıntıda en az bin 200 ev ve dükkanın yıkıldığını, binaların altında kalan yüzlerce kişinin hayatını kaybetmiş olabileceğini duyurdu.

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, İran'da meydana gelen 7.8 büyüklüğündeki deprem sonrası arama-kurtarma ve ilk yardım ekipleri gönderilmesi için hazırlık yaptı.

Bu çerçevede; Van ve Erzurum Sivil Savunma Arama ve Kurtarma Birlikleri ile Sağlık Bakanlığı UMKE ve Türk Kızılayı ekipleri hazırlandı.

İran'ın uluslararası yardım çağrısı yapmasını müteakip, arama kurtarma, UMKE ve insani yardım ekipleri bölgeye hareket edeceği bildirildi.

Türk Kızılayı da İran'ın Pakistan sınırında yaşanan şiddetli bir depremin ardından Afet Operasyon Merkezi'ni harekete geçirdi. Durum tespiti için İran Kızılayı ile iletişime geçen Türk Kızılayı yetkilileri, insani yardım konusunda hazır olduğu, yardım talebi olması halinde bölgeye gerekli yardım malzemelerinin hızlıca ulaştırılabileceği bilgisini verdi.

Hazırlıklar çerçevesinde, Türk Kızılayı'nın İran Sınırına yakın afet lojistik merkezlerinde, çadır, battaniye, uyku tulumu ve gıda kolisi gibi yardım malzemelerinin TIR'lara yüklenmesine başlandı.

Türk Kızılayı, ihtiyaç halinde bölgeye insani yardım malzemesi ve afet müdahale ekibi ulaştırabilmek için hazırlıklarını hızla tamamlayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*