İran Dışişleri Bakanı Mutteki: ABD'yi pişman edeceğiz

  • Giriş : 12.06.2007 / 14:39:00

Mutteki, ABD’nin Irak’ta tutukladığı 5 İranlı ‘’diplomat" konusunda, "ABD’yi yaptığına pişman edeceğiz" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Mutteki, diplomatların akıbetine ilişkin soruyu yanıtlarken, ABD yönetiminden tutukladığı 5 İranlı "diplomatı" derhal serbest bırakmasını istedi.
"Bu konuda ABD yönetimini uyarıyorum" diyen Mutteki, "ABD’lileri yaptıkları bu çirkin ve kanunsuz girişim nedeniyle pişman edeceğiz" ifadesini kullandı.
BM Genel Sekreteri Ban Ki-mun’a tekrar mektup göndereceğini belirten Mutteki, konuyu gündemine almadığı ve ayrımcılık yaptığı gerekçesiyle BM’yi eleştirdi.
Mutteki, Irak yönetiminden de konuyu ciddi şekilde takip etmesini istedi.
Irak’taki ABD güçleri, 11 ocakta, Erbil’deki İran bürosunu basarak dokümanlara el koymuş, 5 çalışanı da tutuklamıştı.
İran, tutuklananların diplomat, ABD ise Devrim Muhafızı olduğunu iddia ediyor.
-NÜKLEER PROGRAM- Manuçehr Mutteki, nükleer program konusunda AB ülkeleriyle sürdürülen görüşmeler konusunda da "kapsamlı bir çözüme kavuşmayı umduklarını" söyledi.
5 artı 1 ülkeleriyle müzakere ortamının eskiye oranla daha yapıcı
olduğunu ifade eden Mutteki, "Çözüm için ortak bir irade var. Bunu çok olumlu olarak değerlendiriyoruz" dedi. Mutteki, ABD ile tekrar görüşüp görüşmeyeceklerine ilişkin soru üzerine de ilk görüşmenin sonuçlarını incelediklerini ve süreci olumlu olarak değerlendirdiklerini bildirdi. ABD’yi "Irak’taki sorunların bir parçası" olarak nitelendiren Mutteki, Washington yönetiminin kendilerine karşı politikasını değiştirmesi durumunda, Irak hükümetinin tekrar bir araya gelme talebini inceleyeceklerini kaydetti. İran İslam devriminin ardından yaşanan büyükelçilik baskınından bu yana, yaklaşık 28 yıldır aralarında diplomatik ilişki bulunmayan İran ve ABD, geçen ay sonu, Irak’ta büyükelçiler düzeyinde ilk kez bir araya gelmişti. Toplantıda, bir ay içinde ikinci görüşme kararı alınmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious