İran doğalgaz hattı devreye giriyor

İran doğalgaz hattı devreye giriyor.11733
  • Giriş : 29.05.2008 / 15:26:00

Hafta başı, yaşanan patlamayla gaz akışının durduğu İran-Türkiye doğal gaz boru hattında gaz akışı başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hafta başı, Ağrı'nın Doğubeyazıt ilçesi kesiminde yaşanan patlamayla gaz akışının durduğu İran-Türkiye doğal gaz boru hattının yarın devreye gireceği ve gaz akışının yeniden başlayacağı bildirildi.

BOTAŞ üst düzey yetkilisinden alınan bilgiye göre, hatta tamirat çalışmaları tamamlanırken, testlere bugün başlanacak. Herhangi bir aksilik çıkmazsa da yarın hatta gaz verilmeye başlanacak.

Bu arada Türkiye'deki boru hatlarının korunması işinin, Jandarma Genel Komutanlığı ile yapılan protokol çerçevesinde yürütüldüğünü belirten BOTAŞ yetkilisi, ''Jandarmamız elinden geleni yapıyor. Fakat boru hatlarının her noktasını korumak çok zor. Zaman zaman böyle olaylar (sabotaj) meydana gelebiliyor'' diye konuştu.

Ağrı'nın Doğubezayıt ilçesinde doğal gaz boru hattında, 25 Mayıs pazarı 26 Mayıs Pazartesi gününe bağlayan gece bir patlama meydana gelmiş, ardından yangın çıkmıştı.

Yangının söndürülmesinin hemen ardından BOTAŞ ekipleri, hattın zarar gören yaklaşık 30 metrelik bölümünün tamiri ve değiştirilmesi için çalışmalara başlamıştı.

Olayın hemen ardından İran'dan Türkiye'ye gaz akışı kesildiği için, Gazprom Karadeniz'in altından geçerek Türkiye'ye ulaşan Mavi Akım boru hattından sevk edilen gaz arzını artırmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious