İran doğalgazı kısınca Ankara zor durumda kaldı

  • Giriş : 05.01.2008 / 03:17:00
  • Güncelleme : 05.01.2008 / 00:21:06

Türkiye ile İran yeni bir doğalgaz anlaşmasına imza atmaya hazırlanıyor ancak...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İran yine aşırı soğukları ve arızaları neden göstererek Türkiye'ye verdiği gazı kıstı. Yaklaşık bir haftadır yaşanan sıkıntının Türkiye'ye faturası büyük.

Ankara, bir yandan soğuklarla birlikte artan doğalgaz ihtiyacını, bir yandan da elektrik tüketimini karşılamak için çözüm arıyor.

İran doğalgaz vanalarını kıstı

Geçen yıl İran ile yaşanan doğalgaz krizinin ardından Türkiye'ye bir daha kesintiye gitmeyeceğiz sözü verildi. Ancak İran havalar soğuyunca yine Türkiye'ye verdiği sözü tutmadı.

Türkiye'nin günlük yaklaşık 30 milyon metreküp doğalgaz aldığı İran, vanaları büyük ölçüde kıstı. Bu da Türkiye'nin günlük gaz tüketiminin beşte birinin kesilmesi demek. Yetkililer İran'dan gelen gazın sıfır noktasına yaklaştığını belirtiyor.

Türkiye geçen yıllarda olduğu gibi iç tüketimi karşılamak için yine Rusya'nın kapısını çaldı. Rusya batı hattından gelen doğalgazı bir miktar artırdı. Geçen yıl devreye giren Silivri doğalgaz deposundan da sisteme gaz verildi.

Bu arada Enerji Bakanlığı Müsteşar Vekili Selahattin Çimen sorunu yetkililerle tartışmak için beraberinde bir heyet ile İran'a gitti. Ancak Çimen'in temaslarından henüz Ankara'ya ulaşan olumlu bir haber yok.

Doğalgaz ile birlikte elektrikte de sıkıntı var

Şimdi Enerji Bakanlığı sorunun aynen devam etmesi durumunda bundan sonra neler yapılabileceğini tespit etmeye çalışıyor. Sadece doğalgaz tüketimindeki artış değil, aşırı soğuklar ile birlikte ısınma amaçlı artan elektrik tüketimi de sıkıntıyı artırıyor.

3 Aralık Perşembe günü Türkiye'de elektrik tüketimi 29 bin 500 mw'a ulaştı. Gelecek hafta İran gazındaki kesintinin devam etmesi durumunda üretim ile tüketim arasında denge kurmak daha da güç olacak.

Bunun için ilk olarak Elektrik Üretim AŞ'nin elindeki Ambarlı santralinin doğalgaz yerine motorinle çalıştırılması planlanıyor. Aynı şekilde yap-işlet santrallerinin de motorinle çalıştırılabileceği ifade ediliyor. Bu durumda elektrik üretim maliyeti artacak.

Gaz sıkıntısının daha fazla sürmesi durumunda ise hidroelektrik santrallerin üretimi de artırılabilecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious