İran doğalgazında kesinti var; sıkıntı yok!

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Hilmi Güler, İran doğalgazında kesinti olduğunu doğrulayarak, "Kesinti var ama sıkıntı yok" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Güler, İsrail ile mutabakat sağlanan Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı Projesi'nin petrol, gaz, su, elektrik ile fiberoptiği kapsayan çoklu boru hattı olacağını söyledi. Güler, Samsun-Ceyhan petrol boru hattının devamı olması sebebiyle proje için Çalık Grubu'nun devrede olduğunu belirtti.

Türkiye Kömür İşletmeleri Genel Müdürlüğü Konferans Salonu'nda düzenlenen 'Kömür ve Enerji' konulu seminere katılan Bakan Güler, toplantı girişinde gazetecilerin sorularını cevapladı. Güler, bir soru üzerine İran'dan gelen doğalgazda kesintisi ile ilgili olarak, "Kesinti var ama sıkıntı yok" dedi. Bu konuda İran ile görüşmelerin devam ettiğini ifade eden Güler, "Bu konuda denge kuruldu. Ege gazını devreye aldık. Yer altı deposu devreye giriyor. Onların dışında ayrıca sözleri var. Onuda yerine getirecek. Dolayısıyla yatırım sözkonusu komprösör istasynlarını devreye alıyorlar. Şuanda bir problem yok" diye konuştu.

Gürcistan'ın, tamalanacak olan Şahdeniz Azeri Doğalgazı'nı kullanmak istediğinin hatırlatılması üzerine Güler, bu konuda Türkiye'nin Azerbaycan ve Gürcistan ile birlikte üçlü görüşmelerin devam ettiğini belirterek, bu konuda yakın bir sürede üç ülke bakanları olarak biraraya geleceklerini söyledi. Güler, bu konunun Türkiye'ye resmi ziyarette bulunacak Gürcistan Cumhurbaşkanı ile de görüşüleceğini kaydetti.

İsrail'de mutabakata varılan Karadeniz-Kızıldeniz Boru Hattı Projesi ile ilgili olarakta bilgi veren Güler, boru hattının petrol, doğalgaz, su, elektrik ile fiberoptiğinde dahil olduğu çoklu boru hattı olacağını belirtti.

Güler, projenin fizibilitesi 6 ay içinde tamamlanacak ve sonra uygulamaya başlanacağını belirterek, projeye Rusya'nın da katkı yapması konusunda bu ülke ile görüşmelerin sürdüğünü kaydetti. Projenin bölgenin istikrarı, kalkınması ve siyasi gelişmeleri açısından son derece önemli etkilerinin olacağını vurgulayan Güler, "Bu proje, Samsun-Ceyhan`ın bir devamıdır; uzantısıdır. Hem bölgenin kalkınmasına İsrail'e, bilhassa Filistin'in Ürdün'ün su ihtiyacı da bu projeyle hallolmuş olacak. Su, bölgede önemli bir gerilim konusudur. Bu hallolunca Türkiye bölge istikrarı ve barışına, hem petrol hem doğalgaz hem su konusunda buna elektriği de dahil edersek çok önemli bir katkıda bulunacak. Burada önemli konulardan bir tanesi Türkiye'nin enerji akötrü olarak sistemin içinde olması" şeklinde konuştu.

Projenin Türk ve İsrail özel sektör şirketleri tarafından gerçekleştirileceğini, hükümetlerin yalnızca politikaları belirleyeceğini anlatan Güler, "İsrail tarafı, konuyu tamamen bize; hükümetimize bıraktılar. O görüşmeler netleşince açıklayacağız. Ama bu proje Samsun-Ceyhan petrol boru hattının devamı olması sebebiyle gayet tabii burada Çalık Grubu önemli bir sektör şirketi olarak devrede olacak" şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious