İran gaz vanalarını Pazartesi açıyor

  • Giriş : 06.01.2007 / 00:00:00

İran’dan doğalgaz akışının durmasının ardından alınan tedbirlerle şu anda bir sıkıntı bulunmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

İran'dan henüz bir gaz akışı sağlanmazken, bu durumdan Türkiye'nin etkilenmemesi için Mavi Akım ve Batı Hattından gelen gaz miktarı artırılırken, dünden itibaren “kesintili” tarifeden gaz alan bazı otoprodüktörlerin gazı kesilmeye başlandı.

Söz konusu otoprodüktörler, doğal gazı daha ucuza alırken, sözleşme gereği doğal gazda kesinti yapılması ya da bir sıkıntı yaşanması durumunda, ilk önce bu müşterilerin gazı kesiliyor.

Yetkililer, hafta sonu sanayi kesiminin çalışmaması nedeniyle sıkıntı yaşanmayacağını belirtirken, diğer sanayi tesisleri ile konutlara dönük bir kesintinin ise şu aşamada söz konusu olmadığını kaydettiler. Kesintili tarifeden gaz alan bazı otoprodüktörlerin gazların kesilmesinin de bir miktar rahatlama sağlayacağını ifade eden yetkililer, İran'dan gaz akışının kesilmesinin ardından alınan tedbirlerle şu anda üretim ve tüketim arasında bir açık olmadığını vurguladılar.
Bu arada, gelecek hafta yeni bir sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) kargosunun da gelmesinin beklendiği, bunun da sisteme dönük takviye sağlayacağı bildirildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious