İran gazetesi tekrar yayında

  • Giriş : 28.10.2006 / 00:00:00

İran'da, yayımladığı bir karikatürün ülkedeki Azerilerin tepkisini çekmesi üzerine yayınına ara verilen İran gazetesi, 5 aylık aradan sonra yeniden yayımlanmaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Gazeteyi ziyaret eden Kültür ve İslami İrşad Bakanı Muhammed Hüseyin Saffar Herendi ile hükümet sözcüsü Gulamhüseyin İlham çalışanlara başarı diledi.

Herendi, çalışanlara hitaben yaptığı konuşmada, vatandaşlarla gazete arasında bir anlaşmazlık olduğunu anımsatarak, "Bu olaydan herkes rahatsız oldu. Azerbaycan halkının da bu karikatür sorununun bir yanlışlıktan kaynaklandığına inandığını düşünüyorum" dedi.

İran gazetesinin bütün İran halkına ait olduğunu ifade eden Herendi, gazetenin bu amaçla çalışacağını söyledi.

KARİKATÜR KRİZİ

İran'da yaşayan Azeriler, İran gazetesinin 12 mayıs cuma günü yayımladığı "İran-ı Cuma" adlı gençlik ekindeki bir karikatürü kendilerine hakaret olarak değerlendirmiş, başta Tebriz olmak üzere Azerilerin yaşadığı bütün kentlerde protesto gösterileri düzenlenmişti.

Karikatürde, kendilerinin hamam böceğine benzetildiğini ve dillerine hakaret edildiğini ifade eden İran Azerilerinin sert tepkisi üzerine gazetenin yayını Basın Denetim Kurulunca 23 mayısta geçici olarak durdurulmuş, gazete ekinin sorumlusu ve karikatürist tutuklanmıştı.

Yargı Erki sözcüsü ve Adalet Bakanı Cemal Kerimirad, 26 eylülde, mahkeme kararıyla gazete hakkındaki yayın durdurma kararının kaldırıldığını bildirmişti. İran gazetesinin imtiyaz sahipliğini resmi haber ajansı İRNA yürütüyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious