İran gazının ne zaman geleceği belirsiz

  • Giriş : 14.01.2008 / 12:04:00

Botaş’tan üst düzey bir yetkili, geçen Pazartesi günü İran’dan tamamen duran doğalgaz akışının yeninden başlayacağı zamanın henüz belli olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İran, sert kış koşulları ve Türkmenistan’dan gelen doğalgaz sevkıyatının durmasını gerekçe göstererek Türkiye’ye ihraç ettiği gaz miktarını önemli miktarda kısmış, geçen hafta Pazartesi günü de akış tamamen durmuştu.

Başbakan Tayyip Erdoğan daha sonar İran Cumhurbaşkanı özel temsilcisiyle yaptığı görüşmenin ardından, doğalgaz akışının bugün başlayacağını bildirmişti.

Reuters’a bilgi veren yetkili, “İran’dan gaz akışı bugün başlamayacak. İranlı yetkililer doğalgazı ne zaman vermeye başlayacaklarını ise bildirmedi. Ancak şu anda Rusya’dan akış normal olduğu için taahhütleri karşılamakta sıkıntı çekilmiyor” dedi.

İranlı bir yetkili ise Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İran’ın kendi yurt içi talebini karşılayamaması halinde, bu hafta başında Türkiye’ye doğalgaz akışını yeniden başlatamayacağını belirtti. Enerji Bakanı Hilmi Güler de, hafta sonunda yaptığı açıklamada Türkiye’nin İran’dan bugün gaz alamayabileceğini bildirmişti.

Yetkili, doğalgaz tüketiminin normal seviye olan 120 milyon metreküpe kadar düşmesinin talebin karşılanmasını kolaylaştırdığını ifade ederek, “Atılacak en önemli adım spot piyasadan LNG alınmasıydı. Cezayir’den gelen 80 milyon metreküplük bir kargo bugün yükleme yapacak. Piyasadan yeni LNG alımı için görüşmeler de sürüyor” diye konuştu.

TÜRKMENİSTAN-İRAN GERGİNLİĞİ
İran Petrol Bakanı Golamhüseyin Nozari’nin gaz sevkini iki hafta önce kesen Türkmenistan’ın arzı yeniden başlatmaması halinde, Türkmen gazı alımını tamamen durduracaklarını açıkladığı bildirildi.

Pazar günü İran’ın Fars Haber Ajansı’na konuşan Nozari Türkmenistan’ın İran’a sattığı doğalgazın fiyatını ikiye çıkarmak istediğini belirtti. Türkmenistan günlük 23 milyon metreküpe kadar çıkan arzını geçen ay durdurmuştu. Türkmenistan kesintinin nedeninin teknik sorunlar olduğunu belirtmesine rağmen İranlı yetkililer, Aşkabat’ın İran’a sattığı gazın fiyatını artırmayı da amaçladığını söylüyor.

Büyük gaz rezervlerine rağmen ihtiyacının bir kısmını ithal eden İran, Türkmenistan’dan ihtiyacı olan doğalgazın yaklaşık yüzde 5’ini alıyor. Söz konusu arz kesintisi İran’ın Türkiye’ye doğalgaz ihracının da durmasına neden oldu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious