İran halkı oy, Ahmedinejad sınav veriyor

  • Giriş : 15.12.2006 / 00:00:00

İran halkı, Cumhurbaşkanları Mahmud Ahmedinejad için bir sınav niteliği taşıyan Uzmanlar Meclisi, yerel yönetimler ve meclis ara seçimleri için bugün sandık başında.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Seçimler aynı zamanda geçen yılki seçimlerde Cumhurbaşkanlığı için yarışan Ahmedinejad ve İran eski Cumhurbaşkanı Haşimi Rafsancani'yi tekrar karşı karşıya getiriyor.

Sabah erken saatlerde başlayan oy verme işlemleri halen sürüyor. Devlet televizyonları, daha önceki seçimlerde olduğu gibi halkı oy vermeye çağıran programlar yaparak özellikle dini lider Ayetullah Ali Hamaney'in oy verirkenki görüntülerini gösteriyor. Hamaney de Ahmedinejad'a da oy kullandıktan sonra yaptıkları açıklamalarda halkı sandık başına gitmeye çağırdı.

Resmî haber ajansı İRNA'nın gerçekleştirdiği bir ankete göre de 46 milyon seçmenin yüzde 64'ünün oy kullanması bekleniyor. 1998'deki son Uzmanlar Meclisi seçimlerinde katılım yüzde 50'nin altında gerçekleşmişti. O zaman için bunun sebeplerinden birinin ise bu meclisin "şeffaf olmaması" olduğu kaydedilmişti.

İran Meclis sözcüsü Gulam Ali Haddad Adil de oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada halkı oy kullanmak için son dakikaya kadar beklememeye çağırdı. Haddad Adil, Katar'da düzenlenen Asya Oyunları'nda dün akşam İran milli Futbol takımının maçın 114. dakikasında attığı golle Güney Kore'yi 1 - 0 yenmesine gönderme yaparak, "Futbolcuların dün gece yaptığı gibi uzatma dakikalarını bekletmeyin" dedi.

Seçmenler, bugün kullanacakları oylarla dini lideri seçme, atama ve görevden alma yetkisine sahip olan 86 üyeli Uzmanlar Meclisi'nin üyelerini seçecek. Bu meclis, ülkedeki en üst kurum olarak görülüyor. Adaylar ise dini okullardan yetişmiş kişilerden belirleniyor. Her eyalet, nüfus oranına göre belirli sayıda aday çıkarıyor. O yüzden Uzmanlar Meclisi seçimleri için kullanılan oyların, diğerlerine nispeten daha az olması bekleniyor. Zira halkın, adaylar arasında çok fazla fark olmadığını düşündüğü aktarılıyor.

Seçimlerde Uzmanlar Meclisi üyeliği için 165 din adamı yarışıyor. Bu adaylar arasında son seçimlerde Ahmedinejad'a karşı kaybeden eski Cumhurbaşkanı Ali Ekber Haşimi Rafsancani de var. Uzmanlar Meclisi seçiminde ise "reformcu" olarak nitelenen adayların sayısı ise yok denecek kadar az. Bu durumun ise adaylara onay veren seçim komisyonunun, daha çok muhafazakârlardan oluşmasından kaynaklandığı belirtiliyor. Bu yüzden de seçimin, Ahmedinejad'a yakın muhafazakârlarla Rafsancani'ye yakın muhafazakârlar arasında geçmesi bekleniyor.

Ancak İran Cumhurbaşkanı Ahmedinejad'ın, muhafazakâr kesimden oy kaybedebileceği tahmin ediliyor. Birçok muhafazakârın, İran liderinin vaatlerinin aksine göreve geldikten sonra ülkenin ekonomik sorunlarıyla ilgilenmek yerine Batı'yla çok fazla kavgaya tutuştuğunu düşündüğü belirtiliyor.

Uzmanlar Meclisi için yarışan diğer adaylar arasında ise İran eski nükleer arabulucusu Hasan Rovhani, üstü düzey muhafazakar dini liderlerden Ahmed Cinnati ve Muhammed Taghi Misbah Yezdi gibi isimler bulunuyor. Yezdi ve Cinnati, Ahmedinejad'a verdikleri destekle biliniyor.

Seçmenler, Uzmanlar Meclisi'nin yanı sıra şehir ve kasabalardaki yerel konseyler için de sandık başına gidiyor. İran genelinde 5 bini kadın toplam 223 bin aday bulunuyor. seçim komitelerinin Uzmanlar Meclisi'nde olduğu gibi reformcu adayları eledikleri de iddia ediliyor. Komisyondan yapılan açıklamada 10 bin kişinin komisyon tarafından elendiği duyurulmuştu.

İran'da yerel konseyler şehir bütçelerini ve projelerini onaylıyor. Bazı yerlerde ise belediye başkanını seçme yetkileri bulunuyor. Tahran gibi büyük şehirlerde ise konseyler sadece aday önerebiliyor ve seçimi İçişleri Bakanlığı yapıyor. Bu yerel konsey seçimleri, 1999'da getirilen yeni sistemden beri üçüncü kez uygulanıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious