İran her şeye hazırlıklı

  • Giriş : 15.07.2006 / 00:00:00

İran Dışişleri Bakanı Manuçehr Mutteki, ülkesinin nükleer sorununun çözümüne yönelik müzakerelerin başlaması için hiçbir önkoşulu kabul etmeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Batılı ülkelerin karşısında ’’müzakere ve çatışma’’ gibi iki seçenek bulunduğunu ifade eden Mutteki, ’’ABD ’bütün seçenekler masanın üzerinde’ diyor. Biz de bütün seçeneklere karşı hazır olduğumuzu söylüyoruz. Ancak mevcut durumda, ABD’nin bölgede başka bir çatışma çıkarabileceğine ihtimal vermiyoruz’’ diye konuştu. Nükleer programları nedeniyle yaşanan kriz konusunda Batılı ülkelerle görüşmek için hiçbir önkoşulu kabul etmeyeceklerini vurgulayan Mutteki, müzakerelerin olumlu bir ortamda gerçekleşmesi için iki tarafın da bazı adımlar attığını, bu ortamın korunması gerektiğini ifade etti. Batılılardan ülkesine karşı ’’tehdit diliyle’’ konuşmamalarını isteyen Mutteki, İran’ın katılımı olmadan alınan her kararın mevcut ortama zarar vereceğini söyledi.

’’DOKTRİNİMİZDE NÜKLEER SİLAHA YER YOK’’

Mutteki, ’’nükleer silah peşinde olup olmadıkları’’ yönündeki bir soru üzerine de şunları söyledi: ’’Nükleer silahları şimdiye kadar kullanan tek ülke ABD’dir. İran hiçbir zaman kitle imha silahlarından yararlanmadı. İran-Irak savaşında bile... İran’ın askeri doktrininde nükleer silahlardan yararlanmaya yer yok. Nükleer silah peşinde değiliz, buna ihtiyacımız da yok. Biz, İran’ı 27 yıldır bu silahlara ihtiyaç duymadan yönettik.’’ Manuçehr Mutteki, ’’nükleer programda neden bu kadar ısrarlı oldukları’’ şeklindeki soruya karşılık da ABD’nin elektriğinin yüzde 25’ini nükleer santrallardan sağladığını anımsattı ve ’’Madem nükleer enerji zararlı bir şey, o zaman ABD niçin bundan yararlanıyor? Eğer faydalıysa o halde niçin İran’ın bundan yararlanması engelleniyor?’’ sorularını yöneltti. Nükleer programı elektrik üretimi için sürdürdüklerini söyleyen Mutteki, ’’Bu teknolojiden barışçıl amaçlı yararlanmak istediğimizi göstermek için bir çok adım attık. Hatta başka ülkelerin nükleer faaliyetlerimize katılabileceğini de açıkladık. Bundan başka ne yapabiliriz ki’’ şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious